Як зміниться бізнес через пандемію

Бізнес після пандемії коронавірусу

Ситуація з коронавірусом — це не паніка, а швидше — перший у світі — відкритий мікрофон, величезне інфополе, де всі і скрізь висловлюють свою думку.  І тут є два аспекти:

 • люди не довіряють ЗМІ;
 • але і соціальні мережі ще не вміють фільтрувати правдиву інформацію від спаму.

Що звідси випливає? Можливості! Можливості для стартапів у розвитку фільтрації інформації. І їх зараз чекають у Кремнієвій долині для інвестицій.

Але паніка є і в США. І скупка туалетного паперу і продуктів з полиць — не міф, а реальність. Вони реально сидять по домівках і працюють з дому. Звичайно, паніка пройде. У Китаї вже пройшла.

Звичайно, коронавірус — це спосіб відволікти від політики і, зокрема, від бізнес-можливостей. В США нині активно йде скупка стоків акцій найбільших компаній, що опинилися у непростій ситуації, на стокових біржах.

Цьому є причини:

 • Авіакомпанії скоротили польоти на 50%.
 • Туристичні компанії зазнають величезних збитків
 • Оффлайн-освіта зазнає збитків через карантин
 • Кінотеатри порожніють
 • Ресторани спорожніли і працюють хіба що на доставку їду додому і в офіс
 • Навіть Booking і Airbnb в сильному провисанні через падіння туристичного потоку.

І це компанії-гіганти — їм важче швидко адаптуватися в ситуації, ніж малому бізнесу. Їх акції просіли і їх скуповують. І скупка стоків таких компаній йде шаленими темпами! Самі стокові біржі всі самі ж і скуповують, часом не даючи цього робити самим інвесторам! Хлопці в шоці! А адже це означає, що буде переділ ринку.

В онлайн-сервіси прийде мільярд користувачів.

Ми поговорили і про напрямки, привабливі для інвестицій. Крім IT-технологій привабливі біотехнології, інвестиції в нерухомість за кордоном і в валюті, ну і стокові біржі — прям бігти туди треба.

Що ж відбувається насправді? А те, що зараз саме інфополе і стимулює світову економіку до розвитку!

А що станеться далі? Правильно. IT-технології будуть заганяти масово людей в онлайн-середовище. За найскромнішими прогнозами, 1 млрд нових користувачів прийдуть до онлайн-сервіси. Безумовно, відплив назад в оффлайн потім буде, але прийшовши в оффлайн, люди і з онлайн не підуть, оцінивши можливості.

Серед можливостей наступні:

 • онлайн-освіта
 • онлайн-шопінг
 • онлайн-туризм
 • онлайн-дозвілля
 • кібер-індустрія

І в цих бізнесів величезні потенціали для росту! Квантовий стрибок у розвитку піде в AI, VR, AR. І нам розповіли кейси, що в цих галузях вже зараз йде шалений ріст і потік грошей від користувачів.

Приклад: один з молодих стартап-проектів просто не знає, куди грошей дівати зараз. Ідея його в тому, що вони знаходять топових гравців в кіберспорті і пропонують їх послуги як тренерів користувачам і гравцям новачкам. Тобто початківець може «потренуватися» грати в танки і у найсильніших гравців за гроші. Ідея зайшла.

Можливості AI і не вивчені повністю. Наприклад, здатності його до аналітики і передбаченням у багатьох галузях: у медицині (діагностика, прогнозування і створення вакцин на основі аналізу величезних даних).

Адже, за великим рахунком, вакцину від коронавірусу міг би створити і AI. Складність просто в довгому шляху її до використання людиною: дослідження на тваринах і т. п.

Цифровий двійник людини, комп’ютерне зір — ми всі його врешті-решт будемо мати для зручності онлайн-дій.

VR і AR з їх можливостями відтворення оточення і предметів.

Виробник побутової техніки розповів,що вже зараз рендерить всі свої товари і переводить бізнес в онлайн. І всім радить.

«Криза — це час можливостей. Для всіх»

У найближчому майбутньому ми з вами, сидячи вдома, зможемо:

 • бувати в будь-якій точці світу;
 • отримувати відмінне онлайн-освіта (і воно буде не гірше офлайнового із застосуванням можливостей VR, AR буде, може бути, більш якісне, ніж нинішнє оффлайн-освіта);
 • дивитися театральні постановки, фільми, причому з особистим для кожного для нас контентом в серіалі, наприклад (і «Нетфлікс» вже робить);
 • тренуватися вдома у кращих спортсменів і кібер-гравців і займатися спортом. Як звичайним, так і кіберспортом;
 • здійснювати покупки і приміряти на свого власного цифрового двійника одяг, взуття і т. п.

До чого це призведе? Настає час економіки самотності. А воно спричинить за собою і зміну моделі споживання людей. Якщо я сиджу вдома, працюю та відпочиваю з дому, то кому я похвалюсь дорогим автомобілем, сумкою і прикрасами? Я покрасуюсь новим танком у грі і буду там найкрутішою. Я куплю собі прилади для самодіагностики себе, свого мікроклімату будинку і простору навколо себе.

У нас буде «розумний» будинок і купа «розумних» сервісів і голосових помічників, з ким можна поговорити про життя. І вони зможуть поспілкуватися зі мною на будь-яку тему.

В Японії вже з’явилися роботи-домашні тварини, роботи-дружини і чоловіки, роботи-друзі.

Думаєте, що це фантастика? А серіал «Чорне дзеркало» давно дивилися? Все побачене там приходить у світ швидше, ніж ми думаємо.

Рейтинги людей — вже в Китаї. Голосові помічники — друзі. Цифрові двійники людей.

Але все ж про головне. Фраза не нова, але криза — це час можливостей. Для малого бізнесу. Для стартапів. Для всіх.Що робити зараз? Треба відволікти увагу з фокуса на коронавірус і зосередитися на можливостях і нових напрямках. На розвиток і пошуку нових горизонтів для свого бізнесу. Щоб підстрибнути, треба присісти. Щоб отримати поштовх до розвитку – треба отримати стрес. Стрес сильніше б’є там, де розслабилися і ніжаться.


Які стартапи злітають, а які вмирають у період кризи

Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *