Всесвітній день прибирання

Згадуючи фразу професора Преображенського «Розруха починається в головах», можна вкотре підтвердити: розруха в цілій країні дійсно починається не з поганого уряду. Вонав неприбраних під’їздах, запаскуджених територіях, у зламаних лавочках, в розтоптаних клумбах.

Після травневих свят стрічка друзів на Facebook рясніє не тільки фото з шашликами, квітами і красою, але і «свинарниками», які громадяни залишили на природі після своїх «гулянь».

Цей матеріал зовсім не про бидло. Вінпро людей, які дбають про те, щоб цього самого бидла в нашій країні було поменше, і щоб громадяни з малих років привчалися до екологічної культури.

У 2008 році в Естонії стартував громадський рух let’s do it. Тоді близько 50 тисяч волонтерів зібрали більше 10 тонн сміття за день! Вже в 2011му році рух набув всесвітнього масштабу і став називатися «let’s do it! World». Сьогодні в ньому112 країн світу. Україна вперше долучилася до всесвітнього прибирання в 2015 році. Зараз це не просто купка активістів з віниками та граблями, це потужна команда однодумцівпредставників ЗМІ, активістів НУО, місцевої влади та бізнесу. В організації є правління, голова правління (президент) і загальні збори, під час яких періодично проходять вибори. Новообраний президент let’s do it, Ukraine Людмила Осипчук пройшла шлях від волонтера на прибирання в місті Костопіль Рівненської області до керівника руху в Україні. Ставку у своїй роботі представники екоруху роблять на молодь.

Мільярди тонн сміття потрапляють в навколишнє середовище кожного року, але разом із 5% усього населення України та мільйонами людей зі 150 країн світу ми зможемо змінити це – Зробити світ чистим разом! Акція “Всесвітній день прибирання”– це масштабний привід, щоб привернути увагу людей до проблеми забруднення навколишнього середовища та навчити суспільство, як кожен може робити внесок у поліпшення глобальної екологічної ситуації. Працювати наодинці – не ефективно, тому ми робимо заклик до дій та прибирання планети в один день. Тисячі громад об’єднаються та діятимуть як одна, створюючи «зелену хвилю» від Нової Зеландії до Гаваїв.


«Здається, що прибиранням парків, скверів, громадських місць, пляжів та прибережних зон займаються всі. Але наша ціль не лише прибрати територію, а позбутися відходів назавжди. Навчити людей не забруднювати середовище, продукувати менше сміття та сортувати відходи. 80% сміття в океанах — це неправильно розсортовані відходи, які можна переробити. Вони потрапляють у води з пляжів та водними шляхами», — каже Хейді Сольба, одна з лідерів руху Let’s Do It та член команди організаторів акції.


Згідно з доповіддю Фонду Еллен Макартур, 2016 року, кількість сміття, скинутого в світовий океан кожну хвилину прирівнюється до вмісту одного сміттєвоза. Якщо не приймати ніяких дій, очікується збільшення до двох в хвилину до 2030 року та чотири за хвилину до 2050 року. Тому спільна робота з місцевими лідерами, урядом та організаціями є першим невідкладним кроком у захисті як водного середовища, так і суші.
Минулорічне Всеукраїнське прибирання під гаслом «Зробимо Україну чистою разом!» об’єднало навколо себе понад 1,1 млн активістів у 24 обласних центрах, 350 партнерів по всій території країни: міністерства та відомства, органи місцевого самоврядування, бізнес, громадські організації та засоби масової інформації. В цьогорічній акції візьмуть участ:

  • громадяни,
  • дружні громадські організації,
  • комерційні компанії ,
  • державні підприємства, співробітники яких приєднуються на рівні корпоративної соціальної відповідальності.

Партнерами акції «Всесвітній день прибирання» стали: Національний партнер – Корпорація «Біосфера»; логістичний партнер – національна служба доставки “Ін Тайм”. Спонсором чистоти виступає торгова марка “ФрекенБок”.

Організатор в Україні – Всеукраїнський молодіжний рух «Let’s do it, Ukraine» спільно з міжнародним рухом Let’s Do It! World, за підтримки: Міністерства молоді та спорту України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства інфраструктури України, Українського державного центру позашкільної освіти, Державного комітету телебачення та радіомовлення України.


Міжнародна громадська організація Let’s Do It! World є одним акредитованим партнером програми по навколишньому середовищі в ООН. У 2018 році організацію Let’s Do It! World нагороджено премією Громадянина Європи від Європейського парламенту.


Нагадуємо, що в Житомирі ГО “Життя в стилі ЕКО” започаткувала акцію “Чисті береги”

Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *