Як почати власну справу?

Як розпочати власну справу

StartBusinessChallenge - Де в Житомирі

StartBusinessChallenge - devzt

StartBusinessChallenge - Де в зті

Всі приходять в бізнес різними шляхами. Хтось зі шкільної лави займається фрілансом, відкриває в собі талант підприємця і швидко починає власну справу, минаючи етапроботи на дядька“. Найважче доводиться тим, хто півжиття пропрацював в офісі. Для них піти у вільне плаваннявсе одно, що стрибнути з обриву. А ось і даремно. У цій статті ми розповімо, як подолати страхи, гарненько підготуватися і піти на вільні хліба.

Чим добре мати свою справу

 • свобода. Не плутати з вільним часомяк раз його буде мало, особливо на початку шляху. Свобода в тому, що ви станете господарем свого часу і будете розпоряджатися їм за своїм розсудом;
 • немає межі по заробітку. Ніяких фіксованих зарплат, окладів і премій. Багато працюєшбагато заробляєш. І навпаки;
 • задоволеність. Свою справу, якщо воно добре йде і приносить прибуток, приносить набагато більше задоволення від роботи і життя в цілому;
 • статус. Як не крутіть, бути підприємцем почесніше, ніж офісним працівником. Навіть ІПце звучить гордо!

Чим поганий свій бізнес

 • відповідальність. Тепер відповідати за все доведеться самому. Прибуток, збитки, відносини з державою, наймані працівникивсе це тепер ваша проблема;
 • фінанси. Випливає з попереднього пункту. Як не крути, в роботі в офісі є вагомий плюс. Два рази в місяць той самийдядько“, від якого ви мрієте піти, приносить зарплату на блюдечку. При роботі на себе ніхто цих грошей не принесе;
 • вільний час. Його буде мало. А навіть коли з’явиться, ви все одно будете думати про своєму бізнесі. Відразу заспокоїмо: якщо все піде добре, так буде тільки в самому початку;
 • ризики. Забудьте про стабільність. Навіть якщо сьогодні все добре, це не означає, що так буде завжди. Може змінитися законодавство, з’явитися конкурент, прилетіти серйозний штраф від перевіряючих органів та все те, що ви вибудовували роками, опиниться під загрозою закриття;
 • нескінченні стреси. Теж випливає з попереднього пункту. Налагодження бізнеспроцесів, відносини з працівниками, проблеми з партнерами і постачальникамивсе це вбиває нервові клітини і іноді навіть відбивається на здоров’ї.

Якщо вас не лякають труднощі, описані вище, і ви готові долати всі перешкоди, то ми продовжуємо. Для васнабір порад, дотримуючись яких, ви уникнете багатьох помилок попередників.

Не йдіть в нікуди

Найгірше, що можна придуматице піти в нікуди. Почати готувати плацдарм потрібно, поки ви ще працюєте на офіційній роботі. Підготовка може тривати місяці або навіть роки. Від виникнення ідеї відкрити інтернетмагазин до початку роботи потрібно зробити безліч справ. Гранично узагальнено бізнесплан виглядає так:

 • Підготовка проекту майбутнього інтернетмагазину. Що і як продавати, в якій ніші працювати.
  Створення сайту.
 • Вибір постачальників.
 • Реєстрація організаційноправової формиІП або юридичні особи.
 • Підготовка бізнесплану.
 • Оренда офісу, складів та підсобних приміщень.
 • Відкриття рахунку в банку.
 • Підбір персоналу.

Все це цілком можна зробити не звільняючись. Взагалі скажемо відразурозраховуватися з роботою потрібно в останній момент, коли по іншому ніяк. Зрозуміти, що цей момент настав, дуже просто: як тільки помітите, що робота заважає бізнесу і потрібно або присвятити себе йому цілком або все завалитьсяотже, час настав.

Влаштуйте перехідний період

Краще, якщо ви все запустіть, поки працюєте в офісі. Хоча б в тестовому режимі. Цим можна вбити двох зайців. Поперше, так буде простіше звільнитися, подруге, з’явиться приблизне уявлення про рентабельність, примірної виручки та інших фінансових показниках.

Крім того, поки ви офіційно працевлаштовані, є можливість взяти кредит на особисті цілі і витратити його на розвиток інтернетмагазину. Індивідуальним підприємцям і безробітним позики дають неохоче, якщо взагалі дають.

Відразу застережемо від поширеної помилки. Перехідний період не варто затягувати. У якийсь момент може здатися, що все і так непогано працює: гроші з інтернетмагазину йдуть, та ще й офіційна зарплата капає. Здавалося бкраса. Насправді ж це глухий кут: повноцінно розвивати бізнес в такому форматі неможливо. До того ж це дуже важкочасу не буде вистачати ні на те, ні на інше. Правда, є виключення. Наприклад, при п’ятиденці з графіком з 9 до 6 поєднувати роботу і підприємницьку діяльність складно. А от якщо ви працюєте за графіком доба через три або аналогічногоцілком реально. І стаж іде, і пенсія накопичується.

Нікого не слухайте

Готуйтеся до того, що вас будуть відмовляти. Багато людей, особливо старшого покоління, твердо впевнені, що бізнесом в Росії займатися невигідно, складно і клопітно. Мовляв, всі хочуть тебе обдерти, замучать перевірками, поборами та бюрократією. Частково це правда, але це не привід відмовлятися від задуманого. Всі перепони цілком переборні.

Розоришся, прогориш, та тут підприємницька жилка потрібна” – таке ви будете чути постійно. Ну, щодо прогоріти все зрозумілоніхто не застрахований від цього. З іншого боку, якщо в інших вийшло, значить, може вийти і у вас. А щодожилки“, “передчуттята інших міфічних обдарувань скажемо одне. Єдина головна жилкаце працьовитість і наполегливість. Якщо вірити в свою справу, працювати не покладаючи рукзакономірний результат обов’язково прийде.

Однак вислухати порадників все ж варто. Корисні думки намотайте на вусвсе може стати в нагоді в майбутньому. Подякуйте за поради, після чого запропонуйте замість критики підтримати ваш проектстати інвестором. Нерідко малий бізнес відкривається при підтримці рідних. Приймайте будьяку допомогу: матеріальну, цінні поради, корисні знайомства. Навіть проста моральна підтримка часто дорогого коштує.

Відкриємо завісу таємниці з приводу перевірок, штрафів і поборів. А точнішерозвіємо кілька міфів. Уявіть собі молодого підприємця, який ще вчора стояв біля верстата або працював в офісі і відкрив свій інтернетмагазин. Розібратися в законодавстві і відразу почати все робити правильно і законно для нього просто нереально. Навіть не маючи злого умислу, він буде помилятисяпросто по недосвідченості.

Ніхто не буде штрафувати вас відразу. Строгість і неоднозначність наших законів компенсується тим, що з вами будуть панькатися, як у школі. Якщо ви щось порушилине подали вчасно повідомлення або декларацію, що не сплатили податки або зробили щось схожеспочатку вас повідомлять про це у листі, надісланому на юридичну адресу. Там буде написано приблизно наступне: “Айайай, Іванов Іван Іванович, ви не заплатили податки. Повідомляємо вас, що потрібно їх оплатити. Терміну вамдо такого то числа. Не заплатитевипишемо штраф

Зрозуміло, це не стосується серйозних порушень. Коли порушено все, що тільки можна, ніхто панькатися не будепокарають відразу, причому аж до закриття. А якщо намагаєтеся, працюєте як папа Карло, більш або менш дотримуєте всі закони, але випадково по недосвідченості щось упустилишвидше за все, штрафувати не будуть.

Штрафи можна оскаржити. Взагалі, навіть є норма, відповідно до якої попередження за деякі порушення, якщо воно вчинене впершеІ якщо ви впевнені, що штраф виписаний незаконно і можете це довести, сміливо подавайте скаргу в суд.

З партнерами простіше

Будьяка справа простіше і зручніше робити не поодинці, а командоюІнтернетмагазинне винятокТому радимо знайти для бізнесу надійного партнера або партнерівПравда, тут є свої мінуси:

Прибуток потрібно ділити на всіх членів команди;
щоб захистити інтереси всіх співвласниківпотрібно робити партнерів співзасновниками, для чого потрібно реєструвати юридичну особу, а це складніше, та й штрафи більше;
всі рішення потрібно узгоджувати з іншими учасниками проектуПоодинці здійснити проект не вийде.

Але є і плюси:

 • більше грошей на стартіКожен учасник вкладає свою частку в статутний капітал;
 • можливість використовувати загальні знайомства і зв’язки;
 • є з ким порадитися в складних або спірних ситуаціяходна голова добре, а дві краще;
 • розподіл обов’язків.  Можна розділити роботу на частини: один займається фінансами, другийпостачальниками, третійперсоналом і так далі.

Не зберігайте всі яйця в одному кошику

Якщо ви поставили на бізнес все своє майнозаклали будинок, машину і дачу, та ще й набрали кредитів, то в разі провалу втратите всеТомумухи окремо, котлети окремоПіти вабанкце красиво тільки в кіно, на Насправді ж так робити не потрібно.

Підходьте до цього питання розумно і оцінюйте ризикиЯкщо справа не вигорить, то ваше завдання зробити так, щоб вам і вашій родині було де жити, на що харчуватисяНе забувайте і про кримінальну відповідальність за економічні злочини і порушення законодавства.

Ще один момент. Ви повинні уявляти, звідки будете брати гроші на життя після звільнення. Буквально: на їжу, оплату житла, кредитів, одягу та комунальних послуг. Розраховувати на те, що через місяць-другий піде прибуток і її вистачить на вищезазначене – нерозумно. Напевно, ми не дуже помилимося, якщо скажемо, що середній термін, після якого справа почне приносити стабільний і стійкий дохід, – близько року. Так, є проекти, які вистрілюють так, що їх творці ранок прокидаються мільйонерами. Бажаємо вам того ж, але потрібно розуміти, що таких випадків – один на тисячу. Тому оптимізм тут недоречний. Краще прийняти як даність те, що перший рік грошей не буде.

Працюйте багато, очікуйте мало

Багато проекти прогоріли лише тому, що їхні творці не були готові працювати з повною самовіддачею і мали при цьому завищені очікування. Всі хочуть як в кіно: їздити на дорогому позашляховику, є в ресторанах і при цьому з’являтися в офісі на годинку-другу після обіду. Так не буває. Ну хіба що ви успадкуєте імперію у вигляді мережі магазинів або автозаправок.

Підняти бізнес з нуля хоча б до самоокупності не швидко і не просто. Гроші не будуть падати з неба в перший же місяць – якщо взагалі коли-небудь будуть. Тому краще завжди розраховувати на найгірший варіант розвитку подій. А ось гарувати при цьому доведеться за десятьох. Це складно, коли не видно віддачі – саме тут і криється пастка. Головне – не опускати руки при невдачах і продовжувати розпочате.

Як побороти страх

Головна проблема починаючого підприємця – страх невдачі. Це як покинути затишну гавань роботи в офісі і відправитися в розбурхане море бізнесу. Відмовитися від стабільності на користь примарних (поки) успіхів на новому терені для багатьох дуже важко. Але пам’ятайте: кораблю безпечніше в гавані, але не для цього будувалися кораблі. Ми наведемо простий приклад, який допоможе зрозуміти, що ви обов’язково впораєтеся.

Одного разу автор цієї статті проходив навчання основам продажів. Курси були серйозні і дорогі – кілька десятків лекцій в Москві кожні вихідні, домашка на весь тиждень і купа практичних занять. Дуже некомфортних для офісного працівника – треба було підходити до незнайомих людей, щось їм продавати і так далі.

Так от, одне завдання передбачало наступне. Потрібно було продати 10 сірників перехожим на вулиці. Сірники звичайні, по 3 рубля за коробок. Перехожі теж звичайні жителі міста, які поспішають по своїх справах. Ціна однієї сірники – не менше 50 рублів. Більше – будь ласка, менше не можна. На виконання завдання було відведено 2 години часу. Коли термін закінчився, усі повернулися в аудиторію. Із завданням не впорався одна людина – дівчина не встигла продати 1 сірник. Інші виконали завдання на 100%.

Оскільки завдання було одним з багатьох, про нього швидко забули. Однак наприкінці навчання викладач згадав про ці самі сірники та висловив мегаважную думка. Ось що він сказав.

“Друзі, пам’ятаєте, як ви продавали сірники на вулиці? Згадали? А тепер давайте порахуємо. За 2 години ви продали 10 сірників і заробили по 500 рублів. Хтось більше. Виходить 250 рублів в годину або 2000 – за 8-годинний робочий день, а це не менше 40 тисяч в місяць. А тепер скажіть, ви все ще боїтеся кинути нецікаву роботу і почати працювати на себе, якщо ви в будь-який момент можете вийти на вулицю і почати продавати сірники, заробляючи як мінімум стільки ж?”

Очевидно, що це не буде працювати в селищі з населенням 10 тисяч осіб, але думка не варто сприймати буквально. Ідея в тому, що при певних навичках, кмітливості та величезне бажання працювати і заробляти ідеї знайдуться завжди. Пам’ятайте про це. А ми переходимо до наступного ради, логічно виходить з цього.

Безперервно вчіться

На старті ви будете мати досить розмите уявлення про роботу бізнес-процесів. На перший погляд, все просто: купив дешевше, продав дорожче і всіх ділов. Насправді все набагато складніше. Зараз такий час, що маркетологи розглядають бізнес буквально під мікроскопом, борючись за кожну соту відсотка продажів. Одна фраза на сайті здатна підняти прибуток, так і відлякати клієнтів. Та що там фраза – навіть неправильно підібране слово здатне зіпсувати репутацію.

Тому головне зараз – компетентність. На коні той, хто прокаченнее конкурентів. А це нереально без навчання. Тому перед тим, як відкривати свою справу, в обов’язковому порядку відвідайте кілька семінарів і пройдіть курси з основ продажів. Ми дамо кілька рекомендацій, як вибрати правильні курси і не злити гроші даремно:

ніколи, повторюємо, ніколи не купуйтеся на рекламу, де 20-річні хлопчики і дівчата обіцяють нечувані гроші за роботу 2-3 години в день. Навіть якщо сказане підкріплюється фотографіями пачок грошей в салоні БМВ Х6, що стоять під пальмою на березі океану острова Балі, це все фігня. На якомусь етапі з вас попросять грошей, замість яких ви нічого не отримаєте;
хороші курси коштують грошей. Затребувані спікери ніколи не працюють безкоштовно або за копійки. Та й навіщо людині, яка реально заробляє мільйони, продавати курси за 2-3 тисячі? Не той масштаб, чи знаєте. Вибирайте коучів, які самі досягли успіху в якійсь сфері і готові поділитися секретами;
очна форма краще. Прямий контакт з викладачем, відчуття команди – все це можливо тільки при живому спілкуванні. Вебінари, відеоконференції й інші форми онлайн-навчання це, звичайно, добре, але все ж не те. До того ж при очному навчанні в групі однодумців можна обмінятися досвідом, завести корисні знайомства, знайти партнерів або інвесторів;
вибирайте перевірені курси. Зараз спустити частину бюджету на навчання даремно дуже просто. З кожної щілини лізуть бажаючі навчити вас усього, відразу – досить відкрити інтернет. Тому потрібно ретельно вибирати. Поспілкуйтеся зі знайомими, почитайте відгуки, загуглите особистість спікера або компанії, яка проводить навчання. Не поспішайте – вчитися ніколи не пізно.

Привчіться відразу працювати за законом

Податкова, законодавча та правова база в РФ не дуже зрозуміла і зручна для малого бізнесу, це факт. Все заточене під надмірний контроль. Про кожному телодвижении потрібно десь відзвітувати, комусь повідомити, когось повідомити, узгодити.

Але грати за цими правилами все одно доведеться – щоб не платити штрафи, не ходити по судах та інстанціях, а то і зовсім позбутися бізнесу. Робота за чорними схемами поступово йде в минуле, поступаючись місцем легального підприємництва. Отже, ось що треба зробити, щоб працювати в правовому полі:

зареєструвати організаційно-правову форму. Є 2 основних шляхи: працювати в якості індивідуального підприємця або зареєструвати ТОВ – товариство з обмеженою відповідальністю. У обох варіантів є свої переваги і недоліки. ІП простіше відкрити і закрити, штрафи на порядок менше, немає обмежень щодо виведення готівки з розрахункового рахунку. Однак відповідати, в разі чого, доведеться особистим майном. А ще є обмеження за видами діяльності, важче залучити інвестиції. ТОВ варто відкривати при відкритті бізнесу кількома партнерами. Організація юрособи хороша тим, що тут менше відповідальність засновників, можна займатися чим завгодно і платити менше податків;
вибрати режим оподаткування. У Росії їх 4: УСН (спрощена система, на ній працює майже весь малий бізнес), ОСН (загальний податковий режим, що застосовується компаніями зі штатом понад 100 осіб), ЕНВД (єдиний податок, розраховується в залежності від площі приміщення) і ПСН (патентна система, використовується таксистами, перукарями і так далі). Вибір податкового режиму залежить від сфери діяльності, порядку роботи з контрагентами та багато іншого;

Податки

повідомити контролюючі органи. Це “Росспоживнагляд”, МНС, податкова.Як правило, для інтернет-магазину достатньо повідомлення в “Росспоживнагляд” про початок підприємницької діяльності;
купити онлайн-касу, зареєструвати її в податковій і почати передавати фіскальні дані ОФД (оператору фіскальних даних);
правильно оформити найманих працівників. Для цього треба укласти трудові договори, зареєструватися в податковій або зареєструйтесь як роботодавець повідомити відповідні фонди – пенсійний, соцстрах і медичного страхування. І, звичайно, уважно вивчити Трудовий кодекс, щоб не допустити поширених помилок;
обладнати робочі місця в офісі, складах та інших приміщеннях. Є ряд вимог до таких місць – наявність пожежної сигналізації, рівень освітленості і так далі. У пункті видачі, якщо такий є, повинен бути куточок покупця з набором літератури і документів. Зовнішня реклама – вивіски банери і штендери потрібно узгоджувати з місцевою адміністрацією. Практично нічого не можна зробити просто так – все потрібно з кимось погодити, сплатити мито і таке інше. Не сказати, що цей момент сильно перевіряють, але тим не менше. Закон підлості ніхто не відміняв, тому, можливо, саме вас і перевірять.

В процесі роботи потрібно подавати податкові декларації і сплачувати податки, відсилати звіти і робити відрахування в ПФР, ФСС і фонд медичного страхування. На всі ці речі даються конкретні терміни. Не встиг – заплати штраф, пені та судові витрати. Тому краще все робити вчасно.

А тепер уявіть, чи реально все це вивчити самостійно, нічого не упустити і не забути? Для новачка, швидше за все, немає. Тому є непоганий варіант – найняти бухгалтера. Але не на повну ставку, а на аутсорс. При такому розкладі фахівець буде вести вашу бухгалтерію і робити багато чого з перерахованого вище. Роботи в невеликому інтернет-магазині для нього небагато – на кілька годин в місяць або навіть менше. Коштує це недорого, а якщо напружитися – можна взагалі знайти бухгалтера серед знайомих безкоштовно. Розпитайте колег, як вони виходять з положення. Напевно у одного з них знайдеться “дівчинка, яка заповнює мені все папірці за шоколадку, а я просто відношу їх до податкової”.

Залучайте інвестиції

Одна з головних головних болів підприємця – початківця- де взяти гроші на здійснення проекту. Навіть якщо почати працювати з дому, без найманих працівників і оренди приміщень, кошти все одно потрібні – на закупівлю першої партії товару, оплату логістичних служб і так далі. Крім того, потрібна фінансова подушка, якщо ви все-таки звільнилися. Де взяти на все це гроші:

 • накопичити. Якщо зарплата на основний поки роботи дозволяє – зберіть хоча б якусь суму. Нехай це буде небагато, зате в подальшому, коли ви почнете рахувати кожну копійку, ці гроші знадобляться;
 • взяти кредит в банку. Знову ж, простіше це зробити поки працюєш офіційно – ми вже писали про це. Але пам’ятайте, що йдете на ризик – якщо прибутку не буде, платити кредит буде нічим;
 • знайти інвестора. Тут є маса варіантів. Можна звернутися до знайомих успішним бізнесменам – можливо, хтось із них зацікавиться вашим проектом. Можна зареєструватися на профільних ресурсах, де інвестори шукають, куди вкласти свої гроші, а підприємці – інвесторів. Іноді інвестори самі знаходять вас і пропонують вкластися в проект. Правда, таке буває рідко і в основному стосується розкручених проектів. Головне пам’ятати: мета інвестора зробити так, щоб ви заробляли для нього гроші. А не навпаки. Тобто доведеться ділитися;
 • звернутися до родичів, знайомич і друзів. Малий бізнес на те і малий, що не передбачає великих вкладень. Зазвичай мова йде про шестизначні суми – до мільйона рублів. Це не ух які гроші – цілком можливо, що ваша бабуся зібрала пристойну суму, яка лежить в панчосі без діла.

Розробляємо бізнес-план і стратегію

Ви успішно пройшли через попередні етапи: зібрали гроші, вибрали формат роботи, розібралися з бюрократичними процедурами. Можна починати. Стоп, не можна починати, не склавши докладний бізнес-план! Бізнес – це не тільки палаючі очі, геніальні ідеї і молодечий запал. Це ще й нудьга у вигляді таблички Eksel, де записані всі витрати на запуск проекту, термін окупності, рентабельність та інші справи.

Бізнес-план – це кошторис, фінансове серце майбутнього проекту. З документа наочно повинно бути видно, куди і скільки піде грошей, на що їх вистачить, в який момент все може просісти і так далі. Але якщо з витратами розібратися цілком реально – досить продумати всі витрати до дрібниць, то з можливим прибутком справа значно складніша. Ніхто не скаже навскидку, як підуть справи в самому початку. Скільки буде замовлень, які товари будуть популярними, а які ні – можна тільки гадати.

Хтось у залі зараз засміявся і думає, що ми пишемо повна маячня. Безперечно, для серйозних проектів прогнозування – це основа основ і є достатня кількість фахівців, готових зробити цю роботу (і потрапити пальцем в небо, ага). Але ця стаття розрахована на іншу публіку з абсолютно іншими інвестиціями та іншими вихідними даними. Простому офісному працівнику, відкриває перший бізнес, все це не під силу. Він може лише приблизно уявляти, як піде справа, і швидше за все, буде коригувати всі на ходу. Розповімо, як це робити.

Порахуйте, скільки потрібно грошей кожен місяць. Врахуйте всі: витрати на закупівлю товару, оплату праці працівників, кредити, оренду. Вийде якась сума – точка беззбитковості. Нехай це буде 100 тисяч гривень. Її слід поділити на число днів у місяці. Вийде виручка, яку ви щодня повинні витягувати. У нашому випадку це 3333.33 гривні, якщо в місяці 30 днів. Якщо в день продавати на цю суму, ви спрацює, що називається, “в нуль” – тобто виручка покриє витрати. Все, що зверх цієї суми, – чистий прибуток.

А тепер дивіться на продажу. У разі якщо денна виручка складе не 3333,33 гривень, а менше – значить, в кінці місяця підуть збитки і нічим буде розплачуватися з персоналом, платити оренду, кредити та інші платежі. Треба щось робити: чи коригувати ціни, посилювати рекламу і просування, думати над залученням клієнтів.структура бізнес плану

Не чекайте слушного моменту

Він не настане. Багато хто думає так: ось зараз виплачує іпотеку, підніму на ноги дитини, куплю нову машину і вже тоді відкрию свою справу. Минає рік – упс, знову не виходить, адже потрібно робити ремонт в квартирі і лікувати зуби. Все починається з нової, а відкриття бізнесу знову відкладається.

Так робити не потрібно. Тут треба прийняти вольове рішення і поставити собі конкретні терміни. З цього моменту ви повинні думати тільки про бізнес. Чи не на шкоду основної (поки) роботі, зрозуміло.

Ще багато хто чекає, поки хтось відкриє справу за них. Друг замутить цікавий проект і покличе в партнери. Або трапиться нагода покупки готового працюючого бізнесу. А може, на голову звалиться спадок від американського дядечка, на яке, нарешті, можна буде відкрити фірму.

Так ось, ніхто не прийде і нічого не зробить за вас. Розраховувати потрібно тільки на себе.

Не купуйте готовий бізнес

Якщо оперувати великими числами, то більшість продаваних бізнесів збиткові. Господарі, зрозуміло, будуть стверджувати зворотне – мовляв, все добре, а продаю тому, що переїжджаю в інше місто, міняю сферу діяльності, втратив інтерес і так далі. Не вірте. І вже тим більше не піддавайтеся синдрому дружини алкоголіка, яка думає, що виправить свого безглуздого чоловіка. А минулі дружини не виправили, тому що дурепи і він їх не так любив. З бізнесом те ж саме – якщо у минулого власника не вийшло підняти його на ноги, не варто плекати ілюзій, що вийде у вас, тому що ви розумніші і просунуті.

Замислюватися над покупкою готового проекту варто тільки в одному випадку – якщо ви і справді впевнені в його працездатності. Наприклад, інтернет-магазин продає ваш хороший знайомий або друг і ви точно знаєте причину продажу.

Фінансова подушка – ваше все

Тримайте гроші про запас. Хоча б в розмірі половини інвестицій. Це називається операційним капіталом. Він потрібен на непередбачені витрати і покриття витрат при нестачі оборотних коштів. Подушка потрібна в обов’язковому порядку – це ваша страховка від непередбачених випадків.

Штраф від перевіряючих органів, терміновий ремонт обладнання, суди, підвищення комунальних платежів – все це здатне пробити величезну дірку в бюджеті, яку потрібно чимось заткнути. Погано те, що передбачити такі ситуації неможливо, а вона обов’язково настане.

Ще подушка потрібна на покриття витрат в перший час. Пам’ятайте, ми говорили про те, що виручки спочатку може не вистачати? На оренду, зарплату, комуналку. Тут теж допоможе фінансова подушка. Без такої страховки навіть не починайте.

Звичайно, в одній статті важко вмістити всі поради, які допомогли б бізнесменам. Про це можна написати цілу книгу, де кожна рада буде розглянуто в окремому розділі. Але мета цієї статті в іншому. Їй ми хотіли створити у підприємця потрібний настрій, допомогти відкинути страхи і подолати сумніви. Сподіваємося, нам це вдалося. Удачі в нелегкій, але цікавій та захоплюючій справі!


Схожий матеріал: Професія “Підприємець”: Особливості, унікальність та перспективність професії

Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *