Штучний інтелект передбачив спалах епідемії

Штучний інтелект передбачає епідемії- стартап

Штучний інтелект BlueDot може лише аналізувати інформацію та виділяти підозрілі випадки; рішення, що робити, залишається за людьми. Співробітники BlueDot випустили оповіщення для лікарень та МОЗ Канади, авіакомпанії Air Canada і інших своїх клієнтів 31 грудня. У той же день влада Китаю інформували ВООЗ про випадки пневмонії невідомого походження, про неї написали ЗМІ, не тільки китайські, але і західні – наприклад, німецька DW.

BlueDot аналізує авіасполучення між країнами. Він вислав своїм клієнтам список міст за кордоном, у яких вище всього ризик появи інфікованих новим вірусом. У ньому були Бангкок, Гонконг, Токіо, Тайбей, Пхукет, Сеул, Сінгапур та ін Перший випадок захворювання за межами Китаю 13 січня був виявлений в Бангкоку, потім у всіх 11 містах зі списку.

Про насуваються епідеміях BlueDot повідомляє не перший раз. У 2014 р. він спрогнозував, що спалах лихоманки Ебола вийде за межі Західної Африки. У 2016 р. ще за півроку передбачив сплеск лихоманки Зіку у Флориді. У тому ж році стартап розрахував ймовірність зараження вірусом Зіку в Бразилії і переконав ВООЗ не обмежувати потік туристів на літні Олімпійські ігри в Ріо-де-Жанейро. Минулого тижня, 27 березня, канадський уряд оголосив, що буде використовувати BlueDot для моніторингу ситуації з COVID-19 і прийняття рішень.

BlueDot – не єдиний стартап, який використовує штучний інтелект для виявлення епідемій. Одночасно з ним про спалах в Ухані оголосили американські Dataminr (заснований в 2009 р.) і HealthMap (заснований в 2006 р., головний клієнт – Центри з контролю і профілактики захворювань США). Але коли епідемія коронавіруса переросла в пандемію, точність прогнозів штучного інтелекту різко знизилася – і тому є логічне пояснення.

Як автор стартапу познайомився з епідеміями

У 1996 р. Хан закінчив медичний факультет Університету Торонто, попрацював за фахом кілька років і поїхав вчитися в Колумбійський університет у Нью-Йорку – як раз під час спалаху лихоманки Західного Нілу в Північній Америці, у ліквідації якої він взяв участь. Не встиг Хан у 2003 р. повернутися на роботу в лікарню Св. Михайла в Торонто, як зіткнувся зі спалахом SARS. Тоді в Канаді померло 44 особи, в тому числі дві медсестри і лікар.

«У 2003 р. я спостерігав, як вірус захльостує місто і виводить з ладу лікарню. Ми [лікарі] були неймовірно морально і фізично виснажені. І я подумав – не допустимо цього знову!» – говорить він зараз

Коли з SARS впоралися, з’ясувалося, що в містах, таких як Торонто, де є прямі рейси з Гонконгу, атиповою пневмонією заражаються в 25 разів частіше, ніж там, куди можна потрапити тільки стикувальним рейсом. У містах, розташованих на відстані двох пересадок, не було зареєстровано жодного випадку.

Хан загорівся проектом, який виявляв би спалаху епідемії в будь-якій точці планети і передбачав їх поширення по світу. «Ми не завжди зможемо вчасно отримати інформацію про інфекційних захворюваннях, якщо станемо чекати її від держорганів», – говорив він.

Як штучний інтелект шукає епідемії

У Хана пішли роки на переговори з авіакомпаніями, чиновниками, операторами стільникового зв’язку та інтернет-компаніями. Зараз BlueDot, як зазначено на його сайті, моніторить більш ніж 100 000 онлайн-ЗМІ і сайтів держорганів на 65 мовах, отримує в знеособленому вигляді дані про мільярди авіаперельотів і переміщенні сотень мільйонів мобільних пристроїв. Fortune запевняє, що BlueDot і подібним йому службам поставляють дані інтернет-компанії (наприклад, Google і Facebook): відомості про переміщення користувачів, повідомлення з належних їм соцмереж, інформацію про пошукові запити і т. д.

«Ми ні в якому разі не стверджуємо, що штучний інтелект вирішує проблеми. Він всього лише один з наших інструментів, – говорив Хан. – Ми не використовуємо штучний інтелект замість людського. В основному він потрібен, щоб знайти голку в стозі сіна і показати її команді, яка аналізує інформацію».

У 2008 р. Хан запустив науково-дослідну програму при лікарні Св. Михайла, яку назвали BioDiaspora. У червні 2009 р. він заявив про себе науковому співтовариству, опублікувавши в журналі New England Journal of Medicine прогноз, як авіапасажири почнуть розносити по світу вірус свинячого грипу H1N1. У січні 2012 р. в журналі The Lancet вийшла стаття про те, які ризики спалаху епідемії влітку, під час Олімпійських ігор у Лондоні.

У 2014 р. Хан вирішив зробити з BioDiaspora самостійний стартап.Отримавши інвестиції від Horizons Ventures, він заснував BlueDot. Назва запозичена у астрофізика Карла Сагана. За його наполяганням зонд “Вояджер-1», коли відлетів від Землі на 6 млрд км, зробив фотографію нашої планети – вийшла крихітна блакитна точка на темному тлі.

Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *