Як штучний інтелект передбачив пандемію раніше ВООЗ

Штучний інтелект епідемії

Штучний інтелект BlueDot може лише аналізувати інформацію та виділяти підозрілі випадки; рішення, що робити, залишається за людьми. Співробітники BlueDot випустили оповіщення для лікарень та МОЗ Канади, авіакомпанії Air Canada та інших своїх клієнтів 31 грудня. У той же день влада Китаю сповістила ВООЗ про випадки пневмонії невідомого походження, про неї написали ЗМІ, не тільки китайські, але і західні – наприклад, німецька DW.

Програма штучного інтелекту BlueDot помітила небезпеку 30 грудня. Вона зафіксувала в інтернеті повідомлення про незвичайні випадки пневмонії, локалізовані в одному місті – в Ухані. В той день, китайський лікар Чи Веньлян обговорював з колегами дивне захворювання у пацієнтів, а ввечері департамент охорони здоров’я Уханя сповістив про підозрілі захворювання в медичних установах міста. Його спочатку прийняли за різновид SARS, повернення якого в регіоні бояться ще з часів епідемії 2003 р. Але це виявився невідомий раніше коронавірус, згодом він отримав назву SARS-CoV-2, а викликана ним хвороба – COVID-19.

Під контролем штучного інтелекту

BlueDot аналізує авіасполучення між країнами. Він вислав своїм клієнтам список міст за кордоном, у яких вище всього ризик появи інфікованих новим вірусом. У ньому були Бангкок, Гонконг, Токіо, Тайбей, Пхукет, Сеул, Сінгапур та інші великі міста. Перший випадок захворювання за межами Китаю 13 січня був виявлений в Бангкоку, потім у решті міст.

Про появу епідемії BlueDot повідомляє не перший раз. У 2014 він спрогнозував, що спалах лихоманки Ебола вийде за межі Західної Африки. У 2016 ще за півроку передбачив сплеск лихоманки Зіку у Флориді. У тому ж році стартап розрахував ймовірність зараження вірусом Зіка в Бразилії і переконав ВООЗ не обмежувати потік туристів на літні Олімпійські ігри в Ріо-де-Жанейро. 

BlueDot – не єдиний стартап, який використовує штучний інтелект для виявлення епідемій. Одночасно з ним про спалах в Ухані оголосили американські Dataminr (заснований в 2009 р.) і HealthMap (заснований в 2006 р., головний клієнт якого – Центри з контролю і профілактики захворювань США). Але коли епідемія коронавірусу переросла в пандемію, точність прогнозів штучного інтелекту різко знизилася – і тому є логічне пояснення.

Як BlueDot шукає епідемії

Хан загорівся проектом, який виявляв би спалаху епідемії в будь-якій точці планети і передбачав їх поширення по світу. «Ми не завжди зможемо вчасно отримати інформацію про інфекційні захворювання, якщо станемо чекати її від держорганів», – говорив він.

У Хана пішли роки на переговори з авіакомпаніями, чиновниками, операторами стільникового зв’язку та інтернет-компаніями. Зараз BlueDot, як зазначено на його сайті, моніторить більш ніж 100 000 онлайн-ЗМІ і сайтів держорганів на 65 мовах, отримує в знеособленому вигляді дані про мільярди авіаперельотів і переміщення сотень мільйонів мобільних пристроїв. Fortune запевняє, що BlueDot і подібні йому служби поставляють дані інтернет-компаній (наприклад, Google і Facebook): відомості про переміщення користувачів, повідомлення з належних їм соцмереж, інформацію про пошукові запити і т. д.

«Ми ні в якому разі не стверджуємо, що штучний інтелект вирішує проблеми. Він всього лише один з наших інструментів, – говорив Хан. – Ми не використовуємо штучний інтелект замість людського. В основному він потрібен, щоб знайти голку в стозі сіна і показати її команді, яка аналізує інформацію».

Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *