Майнкрафт: Безглузда гра чи освітня програма майбутнього?

Гра Майнкрафт, яка існує вже більше десяти років, свого часу досить сильно змінила ігровий світ. Так як до її появи всі розробники комп’ютерних ігор йшли по шляху поліпшення зображень шляхом максимального наближення їх до реальності. Деталізація постійно покращувалась, якість анімацій наближалася до кінематографічного. Коли одна гра враз змінила пріоритети та стандарти компʼютерних розваг. Minecraft з’явився в 2009 році і зараз перебуває на вершині популярності, а кількість гравців обчислюється мільйонами.

 1. Що таке майнкрафт
 2. Історія
 3. Унікальність та  секрет успіху
 4. Чим може бути корисна гра
 5. Від гри до навчання
 6. Чи є небезпека
 7. Історія створення
 8. Ігровий процес
 9. Платформи
 10. Продажі
 11. Нагороди
 12. Культурний вплив
 13. Товари на основі гри
 14. Minecon
 15. Прикладне застовування
 • Чому Minecraft викликає залежність? 
 • Чи може бути гра небезпечна для дітей?
 • Чи варто забороняти дитині грати в Майнкрафт?
 • Чим може бути корисна гра?

Відповіді на ці та інші питання про ігровий феномен 21 століття читайте у матеріалі

Як власне виглядає ігровий процес:

Скачати гру на ПК можна за посиланням: minecraft.net

Гра має кілька режимів, на сьогодні їх п’ять:
 1. Виживання. Передбачає великі зусилля для того, щоб вижити. Гравцеві самому необхідно добувати матеріали і будувати з них житло. Тим, хто не встигне побудувати житло до настання першої ночі, загрожує неминуче знищення.
 2. Пригода. Дуже схожий на режим виживання. Відмінність між ними полягає в тому, що при виборі цього режиму, гравець зможе ламати і трощити перешкоди, використовуючи тільки призначені для цього матеріали і пристосування.
 3. Хардкор. У гравця є тільки одне життя. А з його знищенням, зникає весь світ. Поява і поведінка супротивників залежить від обраних налаштувань.
 4. Творчий. Надає величезні можливості. Гравці можуть користуватися необмеженим запасом матеріалів і різноманітних предметів. Також вони здатні літати, а монстри або навколишнє середовище їм не страшні. Персонаж не може бути знищений.
 5. Спостерігач. Вибравши цей режим, гравець не зможе нічого робити. Зате у нього буде можливість ходити крізь стіни і спостерігати за іншими гравцями і монстрами.

minecraft-budynok

Майнкрафтце дуже популярна, особливо серед молоді, комп’ютерна граУ перекладі з англійської вона означає добувати ремеслоСуть гри полягає в тому, щоб виробляти з кубиків різні речіТільки граючи в цю гру можна дізнатися і оцінити всі її перевагиНавіть будьяка дівчина, яка скачала майнкрафт, “підсаджуєтьсяна неї надовго.

Є тисячі ігор з можливістю створити свій світ, так чому ж Minecraft кращеВсе дуже просто, Minecraft дає повну свободу у створенні свого маленького світу мрії, ніяк не обмежуючи гравця в засобахХочеш побудувати будиночок на деревінемає проблемХочеш поплавати в лавіне питанняНа сьогоднішній день у гри мільйони прихильників по всьому світу, що робить гру набагато цікавішою, бо грати разом значно набагато веселіше, ніж грати одному.

Пройшовши просту реєстрацію, ти занурюєшся в світ, повної свободи, що не обділений і користю для самих гравцівГоловна перевага в тому, що сама гра не вимагає високих характеристик до девайсів, на яких запускаєтьсяБудь то смартфон, ноутбук або офісний ПК, Minecraft працює всюдиНавіть найвимогливіші гравці Minecraft не пройдуть стороною, адже якщо графіка не влаштує, завжди можна знайти новий текстурпак, який повністю змінить зовнішній вигляд гри.

Гра постійно поліпшується і оновлюється, що дає зрозуміти, що розробники намагаються і постійно підтримують своїх гравців і фанатів, додаючи нові можливостіПриємно усвідомлювати, що з кожним роком гра ставати все краще і кращеВсе більше людей по всьому світу звертають свою увагу на цю груА даний факт уже говорить сам за себе, адже в погану гру люди сім років грати не будуть.

Ну і основна перевага Minecraft над іншими іграмиспілкуванняНіхто не забороняє зайти на європейський сервер і поговорити в реальному часі з іноземцем, і заодно поліпшити знання мовиЦі плюси, безсумнівно, ставлять гру на перше місце серед подібних сандбокс ігорАдже приємно усвідомлювати, що ти граєш в кращу в своєму жанрі гру з необмеженими можливостями.

Історія 

minecraft-history

Головним архітектором та винахідником гри є Маркус Перссон – шведський програміст і гейм-дизайнер, співзасновник компанії Mojang. Свій перший ігровий додаток він створив в 9 років. Тобто не можна назвати Майнкрафт зовсім випадковим явищем, автор мав великий досвід у програмуванні.

Для всесвітньо відомих виробників, таких як Electronic Arts, Valve, RockStar було справжнім шоком те, що гра з настільки примітивною графікою, зроблена практично однією людиною, почала набирати шалено зростаючу популярність. Відверто прості, незграбні, квадратні зображення поклали на лопатки багато ігор з досконалим на той момент графічним інтерфейсом та красивими пейзажами.

Так, виявилося що цікава і захоплююча ідея гри набагато важливіше ніж кількість мега-пікселів в зображеннях.

Така популярність гри дуже зацікавила найбільших гравців комп’ютерного бізнесу і 15 вересня 2014 року компанія Mojang була продана. Разом з компанією були продані і права на бренд Minecraft. Тепер господарем гри є компанія Microsoft. До речі, сума за яку була продана гра теж є рекордною – 2,5 мільярда доларів. Після зміни власника гра не втратила своїх шанувальників і продовжує успішно конкурувати на ринку ігрових додатків.

Секрет успіху

minecraft-svit

Найголовніша особливість гри, за яку, її багато хто цінує, це те, що вона надає дуже велику міру свободи в ігрових діях. Так, одним з важливих умов такого успіху гри була можливість створення свого власного ігрового простору (сервера), на який Ви легко могли запросити своїх друзів. Ця можливість дозволила створювати величезну кількість ігрових світів Minecraft в інтернеті.

Іншою умовою успіху, є базування коду Майнкрафт на популярній мові програмування Java. Це дозволило підключиться до розробки гри великій кількості ентузіастів. А можливість створення власних розширень до гри тільки ще більше посилило цей процес. По суті це викликало цілий бум в розробці різних доповнень, модифікацій та розширень гри.

Чим може бути корисна гра

Місто у майнкрафт

Основний акцент унікальності полягає у розвитку нестандартного мислення. На кожному повороті вас чекають таємничі та невідкриті місця, і потрібно включати фантазію та досить активно мислити, щоб вийти з будь-якого становища переможцем.

Обстановка змінюється дуже швидко. Доведеться вчитися швидко пристосовуватися, оцінювати ситуацію, адже в іншому випадку, вашого персонажа можуть знищити.

Майнкрафт - освітня версія

В ігровому процесі можна також навчатись будівельної майстерності. Адже для власної безпеки, доведеться будувати замки та укриття. За допомогою гри вдасться включити “інженерне мислення”. Створюючи різноманітні конструкції, можна навчитись проектувати справжні витвори інженерного мистецтва!

Ну і останнім у списку секретів, але не останнім за значимістю, є збір ресурсів, добування їжі і всілякий крафт. Адже в грі, як і в житті, без їжі персонаж довго не протягне! Добувати припаси і ресурси – досить гарна вправа для дітей (хоча і віртуальна).

Від гри до навчання

minecraft - education version

Гра настільки масово поширилась серед дітей молодшого та середнього шкільного віку, що деякі вчителі поєднують геймплей з навчанням.

Так,  в одній із шкіл Швеції ввели “уроки крафту”  для 13-річних школярів. На думку вчителів, розвиваючі ігри повинні допомагати дітям розвивати не читання, письмо або ж арифметику, а креатив і творче мислення. Тому гра Minecraft, яка за своєю ідеєю дає можливість гравцям створювати нові речовини і предмети, дозволить дітям розвинути творчі здібності. А такий спосіб розвитку цих здібностей викличе найменше відторгнення дитини, так як буде заснований не на звичайному механічному зубрінні, а на розвиваючій уяву грі.

Крім того, ця гра також відмінно розвиває навички міського планування, а її суть мало чим відрізняється від звичних для більшості школярів уроків малювання і роботи по дереву.

Майнкрафт користь чи шкода

Також вчителі хочуть навчати дітей хімії, де кубики Minecraft гратимуть роль хімічних елементів. Для цього вони будуть використовувати всесвіт MolCraft, який вже раніше створили їх британські колеги.

“MolCraft – це світ, де величні спіралі міоглобіну піднімаються над вами. Світ, де ви можете досліджувати цю масивну молекулу, яка переносить кисень навколо ваших м’язів. Або, якщо хочете, можете зануритися у вивчення пор в шкірі, через які молекули води проникають в клітинну мембрану”, – прокоментували винахід розробники.

Будинок всередині в майнкрафт

Враховуючи потребу ринку Microsoft офіційно випустила навчальну версію гри –  Minecraft: Education Edition. Вона покликана навчити дітей творчого мислення, створення нових світів і роботі з комп’ютерами. Це практично та ж гра, але з рядом інструментів, які дуже спрощують життя вчителям. Так, викладачі можуть переглядати карту і бачити на ній учнів, давати їм різні ресурси і телепортувати їх в певні місця. Також є кілька специфічних для школи внутрішньоігрових предметів – наприклад, камера і дошка.

 Вчителі будуть створювати в грі світи, пов’язані з досліджуваною темою, наприклад: оточення з книги або історична споруда. Так, в одному з прикладів на сайті проекту була продемонстрована величезна модель людського ока.

Критика

Майнкрафт сьогодні

Колишній педагог і директор компанії ResearchED Том Беннетт виступив з критикою появи освітньої версії Minecraft в школах, яка з початку листопада запустилася в 50 країнахНа його думку, це хитрість для заманювання дітей, яка згубна для освіти.

“Для мене це виглядає як ще один трюк, який заважає дітям вчитися. Перед нами, як вчителями, стоїть завдання – не допускати появи таких непотрібних аспектів освіти. Ми не повинні допускати подібні хитрощі у школи.

І я хотів би звернутися до вчителів: ви насправді зобов’язані використовувати цю гру, або є щось дешевше і краще – наприклад, книги?”

Діти грають в Майнкрафт

Слова Беннета були різко сприйняті іншими вчителями, які вже використовували інструменти Minecraft: Education Edition в своїх класах.

Думкою поділився викладач Кейт Стюарт, автор книги “A Boy Made of Blocks” про хлопчика, який справляється з аутизмом, граючи в Minecraft:

“Уряд своєю поведінкою відмовляється від Minecraft через новизну явища, всупереч позитивному досвіду, про який розповідали в десятках шкіл”

А також письменник Ян Лівінгстон, який допомагав відкривати школи з орієнтацією на точні і обчислювальні науки. Він назвав Беннета лудітом – людиною, що виступає проти нових технологій:

“Ясно, Беннетт вважає, що дитина повинна вивчити напам’ять, що пісок + жар = скло, а не навчитися цьому в Minecraft.”

На думку ІТ-директора компанії General Electric Джима Фаулера, Minecraft змінить майбутнє для дітей і освітньої системи:

“Гра стане майданчиком для прийдешніх наукових відкриттів, дозволить простіше розповідати дітям про важливі дослідженнях і навчить їх об’єднуватися для вирішення складних завдань.”

Чи є небезпека

Тварини у майнкрафт

У Чехії провели спеціалізоване дослідження, яке показало, яку небезпеку може становити гра для дітей.

Профілактичний центр при Педагогічному факультеті університеті Палацького в Оломоуці вивчив гру та її вплив на дітей. У Чехії дослідження під назвою Fenomén Minecraft пройшло у співпраці з фірмами Google і Vodafone. До нього підключилося більше 2300 активних гравців з усіх країв Чехії. Більшість з них – діти.

Гра Minecraft в Чехії одна з найпопулярніших серед дітей, але в неї грають і дорослі. Гра дозволяє дітям реалізувати всі їхні бажання, пропонує їм місце і час для активного відпочинку, своєрідно їх навчає.

Серед поціновувачів не тільки діти 🙂

«Гра орієнтована на дитячі творчі можливості і їх розвиток, вона дає дітям можливість виразити себе і свої фантазії. У цьому сенсі її можна оцінити однозначно позитивно. Але вона настільки приваблива для дітей, що дуже швидко заповнює всі їх вільний час і витісняє інші види активності », – розповів Каміл Копецки з профілактичного центру при Університеті.

Результати дослідження, яке тривало кілька місяців, показали, що діти проводять за цією грою дуже багато вільного часу. Так, 23,68% неповнолітніх гравців грає в Minecraft понад 11 годин на тиждень; 13,73% – більше 16 годин на тиждень. Більше 44% гравців грає в Minecraft кожен день: у будні і вихідні.

Діти повідомили, що більше половини батьків обмежує тривалість їхньої гри (61,18%). Також дослідження показало, що більше половини гравців (51,69%) залучили до гри друзі, які вже грали в Minecraft. З ними діти грають найчастіше.

Як і в інших онлайн-сферах, багато гравців Minecraft стають жертвами різних видів кібернетичної агресії. Деякі користувачі руйнують те, що гравці створюють в світі Minecraft. Інші гравці проявляють вербальну агресію, використовують образи, шантаж і погрози. З такими формами агресії зіткнулося 31,93% гравців. 5% гравців підтвердило, що користувачі, з якими вони разом грали, просили їх надіслати відверті фотографії.

За словами Копецького, більше 41% гравців не зустрілося в грі Minecraft з кібернетичної агресією та іншими небезпечними явищами. Тому гру можна назвати безпечним середовищем. Ситуації, коли діти стикаються з серйозними формами кібернетичної агресії, стають, скоріше, винятком, ніж нормою в цій грі.

Проте, дослідження підтвердило, що Minecraft викликає у дітей поведінкову залежність.

 • 16% гравців зізналися, що знаходяться на межі залежності від гри
 • 28,23% гравців підтвердили, що втрачають відчуття часу під час гри
 • 22,40% відчувають печіння в очах
 • 21,68% відчувають біль в спині.

Також діти підтвердили, що під час гри у дітей можуть боліти руки, зап’ястя, голова, порушується розклад дня, їжі та сну.

Фахівці стверджують, що батькам дуже важливо обмежувати час гри дітей і уважно ставитися до всього, що діти роблять онлайн, так як віртуальна реальність становить ризик, як і звичайне життя.

minecraft-online

Гра Minecraft переконала людей, що паралельний світ знаходиться не неймовірно далеко, а поблизу. Комп’ютерні світи – це можливість стати творцем нових горизонтів.

Створення гри

Попередником Minecraft була Infiniminer, створена американським розробником Закарі Бартом у 2009 році. У Барта була своя студія Zachtronics, в якій він розробляв гри-головоломки. Одна з його ігор, Infinitiminer, являла собою розраховану на змагальну гру, в якій гравці, поділившись на команди, повинні були шукати і добувати руди в процедурно-створеному світі, щоб винести їх на поверхню і отримати за це окуляри. Через місяць Барт випустив оновлення для цієї гри, однак код цього оновлення не пройшов обфускацію, в результаті чого він був декомпільований і витягнутий з двійкових файлів. Ця витік вихідного коду в Інтернет призвела до того, що тепер сторонні розробники змогли створювати користувальницькі модифікації і клієнтські програми, щоб використовувати уразливості в коді Infinitiminer і робити чит-коди. Барт, який створив цю гру безкоштовно, вирішив, що не зможе отримати прибуток з продажів копій Infinitiminer, втратив інтерес до розробки проекту і кинув його.

Паралельно шведський програміст Маркус Перссон, співробітник компанії Jalbum, у вільний час працював над проектом під умовною назвою RubyDung — за його задумом, ця гра повинна була поєднувати в собі елементи з таких ігор, як Dwarf Fortress, Dungeon Keeper і RollerCoaster Tycoon. Раніше Перссон брав участь у створенні багатокористувацького симулятора виживання Wurm Online. Перссон намагався ввести в RubyDung режим від першої особи для того, щоб можна було оглядати споруди з вигідного ракурсу — схожа особливість була в Dungeon Keeper, де гравець міг вселятися в істот. Перссон звернув увагу, що в RubyDung полігональні об’єкти при наближенні виглядали непривабливо, тому він залишився незадоволеним результатом до того моменту, поки не побачив Infiniminer. За своїм спогадам, Перссон казав собі, що це та сама гра, яку він завжди хотів зробити, і написав перший прототип Minecraft як наслідування Infiniminer, використовуючи фрагменти коду і графіки з RubyDung. Перссон також включив в гру моделі персонажів з іншого раннього проекту Zombie Town. Гра являла собою запускається в браузері Java-аплет, написаний з використанням бібліотеки графічного виводу LWJGL. Тестова версія Minecraft була опублікована 17 травня 2009 року на форумі веб-сайту TIGSource.com у розділі «Feedback». Перссон розмістив на форумі знімок екрану ігри, веб-посилання на Java-аплет і короткий опис ігри: «Головне джерело натхнення для цієї гри Infiniminer, але я збираюся зробити її схожою на Dwarf Fortress з точки зору ігрового процесу». Гра отримала дуже позитивні відгуки від учасників форуму, які почали публікувати в темі свої знімки екрану гри з різними спорудами. TIGSource об’єднував навколо себе розробників інді-ігор, таких же, як сам Перссон — у цього веб-сайту було чимале впливу, завдяки якому можна було поширювати вести про гру через «сарафанне радіо».

Тестова версія гри Перссона спочатку мала назву Cave Game, пізніше він перейменував її в Minecraft: Order Of The Stone — данина поваги веб-коміксу The Order of the Stick. Надалі Перссон скоротив назву до Minecraft, щоб не було можливої плутанини з цим коміксом[70]. Протягом місяця після виходу першої тестової версії Перссон додав в гру фізичну симуляцію піску, води і лави, а також примітивне динамічне освітлення; ще через місяць він почав тестування багатокористувацького режиму. Сам Перссон вважав, що гра має розвиватися в бік симулятора виживання з елементами рольової гри, пропонуючи гравцеві не лише конструктор, але і інтерактивний фентезійний світ. Він роздумував над тим, щоб Minecraft давала гравцеві будь-якої винагороди за певні дії — тільки ходити по світу гри, з точки зору Перссона, було нецікаво.

З 13 червня 2009 року альфа-версія гри стала платною — Перссон вважав, що не зможе підтримувати розробку в тому ж темпі, якщо не буде брати грошей за гру. Незважаючи на те, що браузерна версія гри, що отримала назву Minecraft Classic, залишалася безкоштовною, Перссон припинив оновлювати її — тепер оновлення могли отримувати тільки ті користувачі, які зареєстрували обліковий запис на офіційному сайті і купили спеціальний клієнт для гри. Оновлення включали в себе новий контент: блоки, істоти, режим виживання і зміни поведінки об’єктів. Перссон використав назву Mojang Specifications як студії-розробника гри, хоча в цей час він займався розробкою поодинці.
Творець Minecraft Маркус Перссон на конференції Game Developers Conference в 2011 році

У вересні 2010 року Перссон відвідав офіс американської компанії Valve, де взяв участь у тренінгу з програмування та зустрівся з керівником компанії Гейбом Ньюеллом. Перссону запропонували роботу в Valve, але він відмовився. Замість цього Перссон вирішив перетворити Mojang Specifications в повноцінну компанію: він зв’язався через Skype зі своїм другом Якобом Порсером, і вони зареєстрували акціонерне товариство (Aktiebolag) Mojang AB. Стартовим капіталом Mojang стали гроші, зароблені Перссоном з продажу копій Minecraft. Оскільки і Перссон, і Порсер хотіли зосередитися на розробці ігор, а не на бізнесі, Mojang AB найняла Карла Манну як генерального директора. У минулому Манну був менеджером Jalbum і роботодавцем Перссона. Надалі в Mojang AB з’явилися такі співробітники, як бізнес-розробник Даніель Каплан, арт-директора Маркус Тойвонен та провідний програміст Йенс Бергенстен.

З вересня 2009 року по лютий 2010 року наступні оновлення були випущені під назвами «Survival Test», «Indev» (від англ. In Development — «у розробці») і «Infdev» (від англ. Infinite Development — «нескінченна розробка»). Саме в «Indev» було реалізовано створення предметів, а в «Infdev» нескінченні карти. Протягом розробки Minecraft алгоритм генерації світів кілька разів змінювався. Також Перссон зіткнувся з такою проблемою, яка обумовлена побічним ефектом зміни алгоритму: якщо персонаж пройде дуже велику відстань від центру картки до його краю, то потім почнуться лаги, а сама карта буде занадто деформованою. Перссон назвав таку ігрову область «далекими землями» (англ. Far Lands), і йому сподобалася ідея містичних цих земель, яких практично не можна досягти без чіт-кодів. Пізніше у світів з’явилися кордону, які виглядають як прозорі стіни з блакитними лініями. 28 червня 2010 року було випущено перше масштабне оновлення «Alpha», а 22 липня того ж року з’явився тестовий багатокористувацький режим, в який можна було зайти через запрошення.

З 18 червня по 18 вересня 2010 року Перссон випускав секретні оновлення (англ. Secret Updates) по п’ятницях. Ці оновлення значно наповнили ігровий процес контентом — в Minecraft з’явилися такі предмети, як редстоун, вагонетки, скарбниці і новий вимір. В останній день секретного оновлення Перссон написав у своєму блозі, що додасть вимір «Пекло» в гру; це вимір можна буде використовувати для швидкого подорожі, якщо пройти якесь відстань там і повернутися в звичайний світ. Також Перссон написав, що такий метод переміщення використовувався в серії романів «Колесо Часу» Роберта Джордана — в безпечних стежках «Шляхи» (англ. Ways) люди могли долати величезні відстані за кілька днів, а не тижнів. 29 жовтня того ж року Перссон вирішив поміняти назву Пекла через релігійне відсилання, тому він вирішує придумати більш творче та оригінальне назву. Спочатку Перссон хотів вибрати «Сліп» (англ. The Slip) або «Нексус» (англ. The Nexus), але потім обрав «Незер» в день випуску гелловінського оновлення.11 грудня 2010 року Перссон написав про те, що Minecraft буде проходити бета-тестування 20 грудня того ж року. Також він написав, що це і подальші оновлення перед стабільним випуском гри як і раніше будуть безкоштовними.
після випуску

Після бета-тестування 18 листопада 2011 року було випущено стабільна версія Minecraft, для якої потім випускалися поновлення. 1 грудня того ж року Йенс Бергенстен став провідним розробником гри, замінивши Перссона. 28 лютого 2012 року Mojang AB найняла розробників популярної серверної платформи CraftBukkit для того, щоб поліпшити в Minecraft підтримку серверних модифікацій. Також Mojang AB придбала сам CraftBukkit, однак співтовариство гравців мало сумніву в цьому факті, оскільки у проекту відкритий вихідний код, а також ліцензії GNU General Public License та GNU Lesser General Public License.

15 вересня 2014 року Microsoft повідомила про те, що придбала Mojang AB і Minecraft за $ 2,5 мільярда. Перссон розпочаті угоду за допомогою свого повідомлення в Twitter, попросивши кого-небудь придбати його компанію. 6 листопада 2014 року операція була завершена, після чого Перссона включили в список мільярдерів за версією фінансово-економічного журналу Forbes. У січні 2016 року Microsoft анонсувала освітній видання гри Education Edition, яке було випущено 1 листопада 2016 року. Це видання вже використовується в навчальних закладах по всьому світу для вивчення предметів, починаючи від основних навчальних дисциплін STEM  і закінчуючи мистецтвом і поезією. Education Edition дає викладачам інструменти для того, щоб їм було простіше працювати з учнями.

На Electronic Entertainment Expo 2016 було оголошено, що з червня 2016 року з’явиться Minecraft Realms, який дозволить користувачам грати разом з платформ Windows 10, iOS і Android, також Realms з 2017 року буде підтримувати Xbox One і Nintendo Switch і пристрою віртуальної реальності. 31 липня 2017 року Mojang AB випустила оновлення для бета-тестування, щоб гравці разом грали разом з різних платформ.

Критика ігрового процесу

Згідно сайту-агрегатор Metacritic, Minecraft отримала переважно позитивні відгуки. За словами критиків, ігровий процес не залежить від яких-небудь конкретних цілей, а творчість обмежується лише фантазією гравця. Натан Меньє у своїй рецензії на сайті GameSpot написав, що система створення предметів — невід’ємна складова частина гри. У цій же рецензії був згаданий баланс між вивченням ігрового світу та будівництвом споруд. Ентоні Галлегос, рецензент сайту IGN, позитивно відзначив блокову структуру ігрового світу, до якої комфортно звикнути, однак розкритикував відсутність в Minecraft будь-яких посібників по проходженню. Також він написав, що мережева гра з друзями ще приємніше, ніж одиночний режим. Рецензент Яз Макдугалл з сайту PC Gamer похвалив Minecraft, вважаючи її «інтуїтивно цікавою і заразливо веселій, що володіє неймовірними можливостями для творчості і незабутніми враженнями». «З моменту свого випуску сім років тому, Minecraft стала глобальною сенсацією, захоплюючи покоління дітей» — пише Клайф Томпсон з The New York Times. Він зазначив, що Minecraft познайомила мільйони дітей з цифровим світом: там вони будують складні механізми; записують відеоролики своїх творінь, які потім публікуються на YouTube; створюють сервери для гри з друзями. Макдугалл пише, що підліткове покоління таким чином відкриває для себе нові знання в інформаційних технологіях. Ян Богост, американський вчений і розробник ігор, заявляє, що Minecraft цілком може вважатися персональним комп’ютером для цього покоління.

Критики негативно відзначили відсутність у Minecraft якихось посібників чи інструкцій по проходженню гри, які б допомогли новачкам навчитися грати в неї. Ентоні Галлегос з IGN у своїй рецензії 2011 року написав, що без довідкового матеріалу гравець не буде знати, як створювати різні предмети на верстаті з видобутих ресурсів. Тим не менш, розробники Minecraft врахували цей недолік і додали книгу рецептів в оновленні 2017 року. Також Галлегос був розчарований налаштуванням багатокористувацької гри, яка здійснюється кропіткими кроками. У рецензії 2011 року Натан Меньє з GameSpot вказав на візуальні помилки, які з’являються під час гри, а також на деякі предмети, що здаються недопрацьованими. Крім цього, він написав, що в Minecraft з’явився ігровий контент під час бета-тестування, начебто сіл з неігровими персонажами, які на той момент не мали якоїсь мети, і системи досвіду, яка потрібна лише для зачаровывания деяких предметів, — цікава ідея, проте не має подальшої реалізації. Але розробники врахували і цей недолік і додали систему торгівлі, з допомогою якою можна купити або продати різні предмети за смарагди. Крім того, тепер штучний інтелект сільських жителів поліпшений, наприклад, тепер вони самі прибирають урожай і знову садять насіння на грядках. Система досвіду також покращено: було додано багато чарів, які можуть бути застосовані до зброї, інструментів і броні, щоб підсилити той чи інший параметр, начебто шкоди та захисту; сфери досвіду можна отримати при видобутку корисних копалин і їх виплавці; з допомогою ковадла за досвід можна лагодити зброю та інструменти, а також перейменовувати предмети.

Рецензент Скотт Манро з Daily Record назвав Minecraft вже чимось особливим, хоча гра перебувала ще на альфа-тестування, і закликав придбати ліцензійну копію. Джим Россиньоль у своїй рецензії на Rock, Paper, Shotgun похвалив ігровий процес альфа-версії Minecraft, написавши, що це свого роду генерується 8-бітний LEGO-сталкер. Россиньоль похвалив режим виживання в грі: він вказав на можливість зміни часу доби — гравцеві потрібно добувати ресурси і будувати притулок до настання ночі, після чого ігровий світ буде по відношенню до гравця ворожий; крім цього, у гравця є інвентар, який дозволяє зберігати здобуті блоки і створювати з них раніше недоступні предмети; індикатори здоров’я і ситості, які потрібно заповнювати їжею, — також важлива частина гри. Шон Белл з Telegraph позитивно відзначив динамічний саундтрек, який змінюється в залежності від певної ситуації в Minecraft, — він мінімалістичний і простий. Белл також заявив, що не варто критикувати гру за дизайн, оскільки її простота і гнучкість як раз привертають творчих гравців, які могли б створити якусь споруду, наприклад, на відміну від професійного ПЗ для 3D-моделювання 3D Studio Max. Крім того, Белл зазначив, що блоки не тільки відрізняються текстурами між собою, але і функціоналом і властивостями: наприклад, вогонь не поширюється на камінь, а з червоного каменю можна робити різні механізми.

Minecraft на PlayStation 3, 4; Xbox 360, Live; Pocket Edition

Критики в цілому позитивно поставилися до консольному виданню Minecraft, хоча воно не отримало стільки ж похвал, як версія для персональних комп’ютерів. Ентоні Галлегос з IGN у своїй рецензії відзначив, що хоча версія гри для Xbox 360 не підтримує користувальницькі модифікації і частина контенту з оригінального видання, на зразок творчого режиму, вона має ігровий підручник, а також підказки та рецепти створення предметів, які роблять режим виживання більш зручним для гравців. Також Галлегос позитивно відзначив мережеву гру з друзями, для здійснення якої достатньо підключитися до Xbox Live, в той час як в оригінальній грі це робиться вручну. Крім того, Ентоні Галлегос написав, що можна пограти з друзями за допомогою розділеного екрану до 4 гравців. Антон Білий, рецензент з Ігроманії, поставив виданню для PlayStation 3 оцінку 7,5. Він написав, що ця версія майже не має відмінностей від версії для Xbox 360. Білий позитивно відгукнувся про ігровому процесі і візуальному ряді, які збереглися з оригінальної гри, але піддав критиці ведення бою — навіть при наявності великої кількості ворожих істот і зброї, воювати не дуже цікаво. Видання «Minecraft: Pocket Edition» спочатку отримала змішані відгуки від критиків. Хоча рецензенти позитивно оцінили інтуїтивне управління гри, вони розкритикували відсутність контенту, зокрема немає можливості добувати корисні копалини і матеріали, а також є лише мала кількість видів блоків і немає ворожих істот.

Продажі

На початку 2011 року кількість проданих копій Minecraft становило більше мільйона покупок, після проходження етапу бета-тестування. В цей же час у гри був відсутній видавець і фінансова підтримка, а реклама здійснювалася з допомогою поговору і безкоштовними публікаціями в популярних ігрових виданнях, такі як веб-комікс Penny Arcade. До квітня 2011 року Маркус Перссон підрахував, що виручка досягла $33 мільйони, яка здійснилася з продажу 800 000 копій альфа-версії і більше мільйона копій бета-версії. У листопаді 2011 року, до випуску повноцінної версії Minecraft перевищила 16 мільйонів зареєстрованих користувачів і 4 мільйона покупок. До березня 2012 року Minecraft посіла 6 місце в списку самих продаваних ігор всіх часів для персональних комп’ютерів. Станом на 10 жовтня 2014 року було продано 17 мільйонів копій Minecraft для персональних комп’ютерів, ставши самою продаваною грою на даній платформі всіх часів. В цей же день було зареєстровано близько 60 мільйонів продажів копій на всіх платформах, що зробило Minecraft однією з найбільш продаваних ігор всіх часів , поступившись лише Tetris. 25 лютого 2014 року гра досягла 100 мільйонів зареєстрованих користувачів.У 2016 році гра перетнула позначку в 100 мільйонів проданих копій на всіх платформах; в 2018 – 154 мільйона, при цьому кожен місяць в гру заходив 91 млн унікальних гравців. На 2019 рік ці показники склали 176 мільйонів проданих копій і 112 мільйонів гравців, які запускали гру хоча б раз на місяць.

У 2012 році консольне видання Minecraft в перший день випуску подолало в Xbox Live 400 000 гравців онлайн. Протягом тижня через Xbox Live було продано мільйон копій гри. У грудні 2012 року GameSpot заявив, що в Xbox Live продано понад 4,48 мільйонів копій Minecraft. У 2012 році Minecraft була однією з найпопулярніших ігор в Xbox Live на основі середнього значення, яке вираховується за кількістю унікальних відвідувачів в день, поступившись лише Call of Duty: Black Ops II, Call of Duty: Modern Warfare 3 і Halo 4. Станом на 4 квітня 2014 року було продано 12 мільйонів копій видання для Xbox 360. Паралельно «Minecraft: Pocket Edition» досягло 21 млн проданих копій. Версія для PlayStation 3 була продана в кількості 1 мільйон копій за п’ять тижнів. Випуск видання «Minecraft: PlayStation Edition» для PlayStation Vita збільшив продажі копій на 79%, що є вищим показником, на відміну від продажів копій на PlayStation 3 і PlayStation 4. В Японії версія для PlayStation Vita була продана в кількості 100 000 копій протягом перших двох місяців. До січня 2015 року 500 000 копій гри були продані в Японії на всіх ігрових приставок PlayStation. Станом на другий квартал 2015 року продажі копій Minecraft принесли Microsoft прибуток в розмірі 63 мільйонів доларів.

Нагороди

 • 5 липня 2010 року PC Gamer зарахував Minecraft до списку 50 ігор, які дозволять скоротати час на роботі, віддавши їй 4-е місце.
 • 6 грудня 2010 р Minecraft виграла конкурс в номінації «GG Awards 2010: найкраща завантажується гра», який проводився телепередачею «Хороша гра».
 • Ігрове видання Gamasutra назвала Minecraft восьмий кращою грою року, а також восьмий кращої інді-грою року. Rock, Paper, Shotgun назвав Minecraft кращої різдвяної грою року.
 • Гра завоювала перші місця в номінаціях «Найбільш інноваційна гра 2010 року за вибором редакторів» і «Краща одиночна інді-гра 2010 року за вибором редакторів»
 • У 2010 році Minecraft стала грою року за версією PC Gamer UK.
 • У березні 2011 року гра була номінована на головний приз Шеймаса Макнеллі, а також нагороди за технічну досконалість і видатні досягнення у галузі дизайну на Independent Games Festival. У даному фестивалі Minecraft виграв головний приз Шеймаса Макнеллі і приз глядацьких симпатій, в процесі якого голосували користувачі.
 • У 2011 році на Game Developers Choice Awards гра була номінована на нагороду «кращий дебют», «краща завантажувана гра» і «інновація», вигравши їх.
 • 29 жовтня 2011 року Minecraft був нагороджений GameCity новою премією мистецтв в області комп’ютерних ігор.
 • 5 травня 2011 року Minecraft була обрана в якості однієї з 80 ігор, які були продемонстровані на виставці «Мистецтво комп’ютерних ігор» в Смітсонівському музеї американського мистецтва, що проводилася з 16 березня 2012 року по 30 вересня 2012 року.
 • У 2011 році гра завоювала приз «за кращу незалежну гру», а також була номінована в категорії «краща гра для персональних комп’ютерів» на Spike Video Game Awards.
 • У 2011 році Minecraft був номінований на Премію Британської Академії в галузі відеоігор в розділі «ігровий приз 2011 року». Також 2 березня 2012 року Маркус Перссон отримав від BAFTA спеціальний приз.
 • 26 жовтня 2012 року видання Minecraft для Xbox Live Arcade було нагороджено Golden Joystick Awards в розділі «краща завантажувана гра».
 • У 2012 році TIGA нагородила Minecraft в номінації «краща аркадна гра».
 • У 2013 році видання Minecraft для Xbox 360 було номіновано на Премію Британської Академії в галузі відеоігор в розділі «краща сімейна гра».
 • У 2014 році консольне видання Minecraft отримало нагороду від TIGA в номінації «гра року».
 • 3 серпня 2015 року Minecraft зайняв 6 місце в списку 15 найкращих ігор з 2000 року за версією US Gamer. 23 серпня 2016 року Minecraft зайняв 6 місце в списку 50 кращих ігор всіх часів за версією Time.
 • У 2013 році Minecraft була номінована на Kids’ Choice Awards (2013) у розділі “краще додаток”, програвши Temple Run.
 • У 2014 році гра була номінована на 2014 Kids’ Choice Awards в розділі «улюблена гра», програвши Just Dance 2014. Однак у 2015 році Minecraft виграла на 2015 Kids ‘ Choice Awards у номінації «найбільш захоплююча гра».
 • Крім того, видання «Minecraft: Java Edition» виграло на 2018 Kids’ Choice Awards  у номінації «улюблена відеогра».
 • Гра перемогла у номінації «Інді року» (2011) журналу «Ігроманія».
 • Гра має премію «Зліт покоління» за версією журналу «Ігроманія».

Культурний вплив

Соціальні веб-сайти, такі як YouTube, Facebook і Reddit, відіграли значну роль у популяризації Minecraft. Дослідження, проведене в школі комунікацій імені Анненберга при Пенсільванському університеті, свідчить про те, що одна третина гравців в Minecraft дізналися про цю гру за допомогою перегляду відеороликів. У 2010 році відеоролики, зняті під час ігрового процесу Minecraft, стали чинити вплив на YouTube, часто підкріплені коментарями. Зазвичай відеоролики містять кадри захоплення екрану монітора під час ігрового процесу і голос за кадром. Зміст відеороликів включає в себе результати творчої діяльності гравців, навчання та поради по грі, а також пародії на твори в популярній культурі. До травня 2012 року на YouTube було завантажено більше 4 мільйонів відеороликів, присвячених Minecraft. Деякі автори аналогічного вмісту влаштувалися на роботу в Machinima Inc. — студії, що випускає розважальний контент на YouTube у вигляді фільмів на основі комп’ютерних ігор. Також компанія Yogscast, спеціалізується на виробництві розважального контенту і випуск комп’ютерних ігор, володіє каналом на YouTube, який набрав мільярди переглядів, а їх виступ на MineCon 2011 мало найвищу відвідуваність.

Товари на основі гри

6 червня 2012 року було випущено видання LEGO на основі Minecraft – Lego Minecraft. Даний конструктор побудований навколо ігрового персонажа за замовчуванням і кріпера. У грудні 2011 року Mojang AB представила концепцію товарів гри компанії LEGO для програми Lego Ideas, Раніше носила назву Lego Cuusoo, від якої вона швидко отримала 10 000 голосів користувачів, що сприяло перегляду концепції компанією LEGO. У січні 2012 року Lego Ideas затвердила концепцію і почала розробку наборів на основі Minecraft. 1 вересня 2013 року було випущено два набори – «Nether» і «Village». У червні 2014 року було випущені набори «Micro World» і «The End». У листопаді 2014 року стали доступні ще шість наборів.

Mojang AB співпрацює з Jinx – онлайн-магазином товарів для ігор, – щоб продавати спеціалізовані товари Minecraft, такі як одяг та іграшки. До травня 2012 року було продано дані товари на суму понад 1 мільйон $. Найбільш популярними були футболки та шкарпетки. У березні 2013 року Mojang AB підписала контракт з Egmont Group – дитячим книжковим видавництвом, щоб створити керівництва по проходженню гри, щорічники, плакати, книги і журнали.

Minecon

Minecon – це фестиваль (конвент), присвячений Minecraft. Mojang проводить такі заходи щоосені, починаючи з 2011 року. Перший фестиваль Minecon пройшов в готелі і казино Мандалай-Бей в Лас-Вегасі; в ньому взяли участь 4500 шанувальників гри. Захід включав офіційний запуск Minecraft; основні виступи, в тому числі Маркуса Перссона; будівельні та костюмовані конкурси; тематичні секційні навчальні заняття; виставки провідних ігрових і пов’язаних з грою компаній; спеціалізовані товари і окремо виділений час для автографів і фотографій з співробітниками Mojang AB, а також відомими учасниками спільноти Minecraft . У 2014 році Minecon не проводився. Minecon 2015 Лондоні з 10 тисячами відвідувачів був включений в Книгу рекордів Гіннесса як найбільший з’їзд гравців, присвячений одній комп’ютерній грі.

Прикладне застосування

Хоча Minecraft була задумана як розважальна комп’ютерна гра, в міру зростання її популярності багаторазово обговорювалася і можливість неігрового застосування, зокрема, в сферах автоматизованого проектування і освіти: в процесі гри діти отримують навички програмування, інженерної справи, архітектури та математики.

На з’їзді MineCon 2011 один із виступаючих шведських розробників пропонував використовувати гру для перепланування муніципальних житлових будинків, скверів і парків, помітивши, що легкість в освоєнні Minecraft робить його доступним для найширших верств суспільства. У 2012 році в Медіа-лабораторії Массачусетського технологічного інституту було розроблено програмне забезпечення, що дозволяє відтворювати об’єкти з Minecraft в реальному світі за допомогою 3D-друку; за висловом розробника Коді Самтера (Cody Sumter), «Notch не просто створив гру, він хитрістю змусив 40 мільйонів чоловік використовувати САПР» . У вересні 2012 року компанія Mojang і Програма ООН по населених пунктах запустили міжнародний проект «Block By Block», орієнтований на молодь і ставить своїм завданням відтворення населених пунктів в Minecraft з їх подальшою реконструкцією в реальному світі. Цей проект був заснований на більш ранній шведській програмі Mina Kvarter, запущеної в жовтні 2011 року: в силу ігрової форми і простого інтерфейсу Minecraft проста в освоєнні і доступна людям, які не мають архітектурної освіти; більш того, на Гаїті будівництва в Minecraft легко навчалися люди, раніше майже не мали досвіду користування комп’ютером. В рамках Block By Block були реконструйовані різні місця в різних точках світу, в тому числі парк Lotus Gardens в Мумбаї (Індія), сквер Dey Pukhu в місті Кіртіпур (Непал) та інші; також реконструювалися населені пункти в штатах Ондо і Когі Нігерії.

У квітні 2014 року Державне агентство геоданих Данії випустило віртуальну копію Данії, відтворену в Minecraft в масштабі 1: 1, з відтворенням міст, доріг і рельєфу місцевості. У 2013 році Джозефом Брейбруком (Joseph Braybrook) з Управління геодезії і картографії Великобританії в Minecraft була створена зменшена копія Великобританії, побудована на реальних геоінформаційних даних і складається з 22 мільярдів блоків; пізніше карта була перероблена в збільшеному масштабі. У вересні 2014 року Британська музей в Лондоні оголосив про плани методами краудсорсингу відтворити в Minecraft копію свого будинку разом з усіма експонатами.


Дивіться також: В школах України будуть вивчати мову жестів

Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *