Як почати власну справу, відкрити власний бізнес

Як розпочати власну справу

Всі приходять в бізнес різними шляхами. Хтось зі шкільної лави займається фрілансом, відкриває в собі талант підприємця і швидко починає власну справу, минаючи етапроботи на дядька“. Найважче доводиться тим, хто півжиття пропрацював в офісі. Для них піти у вільне плаваннявсе одно, що стрибнути з обриву. А ось і даремно. У цій статті ми розповімо, як подолати страхи, гарненько підготуватися і піти на вільні хліба.

Чим добре мати свою справу

 • свобода. Не плутати з вільним часомяк раз його буде мало, особливо на початку шляху. Свобода в тому, що ви станете господарем свого часу і будете розпоряджатися їм за своїм розсудом;
 • немає межі по заробітку. Ніяких фіксованих зарплат, окладів і премій. Багато працюєшбагато заробляєш. І навпаки;
 • задоволеність. Свою справу, якщо воно добре йде і приносить прибуток, приносить набагато більше задоволення від роботи і життя в цілому;
 • статус. Як не крутіть, бути підприємцем почесніше, ніж офісним працівником. Навіть ППце звучить гордо!

Чим поганий свій бізнес

 • відповідальність. Тепер відповідати за все доведеться самому. Прибуток, збитки, відносини з державою, наймані працівникивсе це тепер ваша проблема;
 • фінанси. Випливає з попереднього пункту. Як не крути, в роботі в офісі є вагомий плюс. Два рази в місяць той самийдядько“, від якого ви мрієте піти, приносить зарплату на блюдечку. При роботі на себе ніхто цих грошей не принесе;
 • вільний час. Його буде мало. А навіть коли з’явиться, ви все одно будете думати про своєму бізнесі. Відразу заспокоїмо: якщо все піде добре, так буде тільки в самому початку;
 • ризики. Забудьте про стабільність. Навіть якщо сьогодні все добре, це не означає, що так буде завжди. Може змінитися законодавство, з’явитися конкурент, прилетіти серйозний штраф від перевіряючих органів та все те, що ви вибудовували роками, опиниться під загрозою закриття;
 • нескінченні стреси. Теж випливає з попереднього пункту. Налагодження бізнеспроцесів, відносини з працівниками, проблеми з партнерами і постачальникамивсе це вбиває нервові клітини і іноді навіть відбивається на здоров’ї.

Якщо вас не лякають труднощі, описані вище, і ви готові долати всі перешкоди, то ми продовжуємо. Для васнабір порад, дотримуючись яких, ви уникнете багатьох помилок попередників.

StartBusinessChallenge - Де в Житомирі

Планування

Найгірше, що можна придуматице піти в нікуди. Почати готувати плацдарм потрібно, поки ви ще працюєте на офіційній роботі. Підготовка може тривати місяці або навіть роки. Від виникнення ідеї відкрити інтернетмагазин до початку роботи потрібно зробити безліч справ. Узагальнено бізнесплан виглядає так:

 • Підготовка проекту майбутнього інтернетмагазину. Що і як продавати, в якій ніші працювати
 • Створення сайту
 • Вибір постачальників
 • Реєстрація організаційноправової форми – ПП або юридичні особи
 • Підготовка бізнесплану
 • Оренда офісу, складів та підсобних приміщень
 • Відкриття рахунку в банку
 • Підбір персоналу

Все це цілком можна зробити не звільняючись. Взагалі скажемо відразурозраховуватися з роботою потрібно в останній момент, коли по іншому ніяк. Зрозуміти, що цей момент настав, дуже просто: як тільки помітите, що робота заважає бізнесу і потрібно або присвятити себе йому цілком або все завалитьсяотже, час настав.

Влаштуйте перехідний період. Проте пам’ятайте, його не варто затягувати.

Займатись двома справами одночасно – теж не найкращий план. У якийсь момент може здатися, що все і так непогано працює: гроші з інтернетмагазину йдуть, та ще й офіційна зарплата капає. Насправді ж, це глухий кут: повноцінно розвивати бізнес в такому форматі неможливо. До того ж це дуже важкочасу не буде вистачати. Правда, є виключення. Наприклад, при п’ятиденці з графіком з 9 до 6 поєднувати роботу і підприємницьку діяльність складно.

Мотивація

Не чекайте слушного моменту. Він не настане. Багато хто думає так: ось зараз виплачує іпотеку, підніму на ноги дитини, куплю нову машину і вже тоді відкрию свою справу. Минає рік – упс, знову не виходить, адже потрібно робити ремонт в квартирі і лікувати зуби. Все починається з нової, а відкриття бізнесу знову відкладається.

Так робити не потрібно. Тут треба прийняти вольове рішення і поставити собі конкретні терміни. З цього моменту ви повинні думати тільки про бізнес. Чи не на шкоду основної (поки) роботі, зрозуміло.

Ще багато хто чекає, поки хтось відкриє справу за них. Друг почне цікавий проект і покличе в партнери. Або трапиться нагода покупки готового працюючого бізнесу. А може, на голову звалиться спадок від американського дядечка, на який, нарешті, можна буде відкрити фірму.

Так ось, ніхто не прийде і нічого не зробить за вас. Розраховувати потрібно тільки на себе.

Готуйтеся до того, що вас будуть відмовляти. Багато людей, особливо старшого покоління, твердо впевнені, що бізнесом займатися невигідно, складно і клопітно. Мовляв, всі хочуть тебе обдерти, замучать перевірками, поборами та бюрократією. Частково це правда, але це не привід відмовлятися від задуманого. Всі перепони цілком переборні.

Розоришся, прогориш, та тут підприємницька жилка потрібна” – таке ви будете чути постійно. Ну, щодопрогоріти” все зрозумілоніхто не застрахований від цього. З іншого боку, якщо в інших вийшло, значить, може вийти і у вас. А щодожилки“, “передчуттята інших міфічних обдарувань скажемо одне. Єдина головна жилкаце працьовитість і наполегливість. Якщо вірити в свою справу, працювати не покладаючи рукзакономірний результат обов’язково прийде.

Однак вислухати порадників все ж варто. Корисні думки прийміть до уваги все може стати в нагоді в майбутньому. Подякуйте за поради, після чого запропонуйте замість критики підтримати ваш проектстати інвестором. Нерідко малий бізнес відкривається при підтримці рідних. Приймайте будьяку допомогу: матеріальну, цінні поради, корисні знайомства. Навіть проста моральна підтримка часто дорогого коштує.

StartBusinessChallenge - devzt

Партнерство

Будьяка справа простіше і зручніше робити не поодинці, а командою. Інтернетмагазинне виняток. Тому радимо знайти для бізнесу надійного партнера або партнерів. Поодинці здійснити проект не вийде. Правда, тут є свої мінуси:

 • прибуток потрібно ділити на всіх членів команди
 • партнерів потрібно робити співзасновниками
 • потрібно реєструвати юридичну особу
 • всі рішення потрібно узгоджувати з іншими учасниками проекту

Плюси партнерства:

 • більше грошей на старті (кожен учасник вкладає свою частку в статутний капітал)
 • можливість використовувати загальні знайомства і зв’язки
 • є з ким порадитися в складних або спірних ситуаціях
 • розподіл обов’язків (можна розділити роботу на частини: один займається фінансами, другийпостачальниками, третійперсоналом і тд)

Прибуток

Якщо ви поставили на бізнес все своє майнозаклали будинок, машину і дачу, та ще й набрали кредитів, то в разі провалу втратите все. Піти вабанкце красиво тільки в кіно, Насправді ж так робити не потрібно.

Підходьте до цього питання розумно і оцінюйте ризики. Якщо справа не вигорить, то ваше завдання зробити так, щоб вам і вашій родині було де жити, на що харчуватися. Не забувайте і про кримінальну відповідальність за економічні злочини і порушення законодавства.

Ще один момент. Ви повинні уявляти, звідки будете брати гроші на життя після звільнення. Буквально: на їжу, оплату житла, кредитів, одягу та комунальних послуг. Розраховувати на те, що через місяць-другий піде прибуток і її вистачить на вищезазначене – нерозумно. Середній термін, після якого справа почне приносити стабільний і стійкий дохід, – близько року. Так, є проекти, які вистрілюють так, що їх творці на ранок прокидаються мільйонерами. Бажаємо вам того ж, але потрібно розуміти, що таких випадків – один на тисячу. Тому оптимізм тут недоречний. Краще прийняти як даність те, що перший рік грошей не буде.

StartBusinessChallenge - Де в зті

Наполегливість

Багато проектів прогоріли лише тому, що їхні творці не були готові працювати з повною самовіддачею і мали при цьому завищені очікування. Всі хочуть як в кіно: їздити на дорогому позашляховику, обідати в ресторанах і при цьому з’являтися в офісі на годинку-другу після обіду. Так не буває. Ну хіба що ви успадкуєте імперію у вигляді мережі магазинів або автозаправок.

Підняти бізнес з нуля – не швидко і не просто. Гроші не будуть падати з неба в перший же місяць – якщо взагалі коли-небудь будуть. Тому краще завжди розраховувати на найгірший варіант розвитку подій. А ось гарувати при цьому доведеться за десятьох. Це складно, коли не видно віддачі. Головне – не опускати руки при невдачах і продовжувати розпочате.

Старт

Головна проблема починаючого підприємця – страх невдачі. Це як покинути затишну гавань роботи в офісі і відправитися в розбурхане море бізнесу. Відмовитися від стабільності на користь примарних (поки) успіхів на новому терені для багатьох дуже важко. Але пам’ятайте: кораблю безпечніше в гавані, але не для цього будувалися кораблі. Дайте собі відповідь на просте запитання: чому ви все ще боїтеся кинути нецікаву роботу і почати працювати на себе?

На старті ви будете мати досить розмите уявлення про роботу бізнес-процесів. На перший погляд, все просто: купив дешевше, продав дорожче і всіх ділов. Насправді все набагато складніше. Зараз такий час, що маркетологи розглядають бізнес буквально під мікроскопом, борючись за кожну соту відсотка продажів. Одна фраза на сайті здатна підняти прибуток, так і відлякати клієнтів. Та що там фраза – навіть неправильно підібране слово здатне зіпсувати репутацію.

Тому головне зараз – компетентність. На коні той, хто переважає конкурентів. А це нереально без навчання. Тому перед тим, як відкривати свою справу, в обов’язковому порядку відвідайте кілька семінарів і пройдіть курси з основ продажів. Ми дамо кілька рекомендацій, як вибрати правильні курси і не злити гроші даремно:

 • Ніколи не купуйтеся на рекламу, де 20-річні хлопчики і дівчата обіцяють нечувані гроші за роботу 2-3 години в день. На якомусь етапі з вас попросять грошей, замість яких ви нічого не отримаєте; хороші курси коштують грошей. Затребувані спікери ніколи не працюють безкоштовно або за копійки. Та й навіщо людині, яка реально заробляє мільйони, продавати курси за 1-2 тисячі?
 • Вибирайте коучів, які самі досягли успіху в якійсь сфері і готові поділитися секретами.
 • Очна форма краще. Прямий контакт з викладачем, відчуття команди – все це можливо тільки при живому спілкуванні. Вебінари, відеоконференції й інші форми онлайн-навчання це, звичайно, добре, але все ж не те. До того ж при очному навчанні в групі однодумців можна обмінятися досвідом, завести корисні знайомства, знайти партнерів або інвесторів.
  Вибирайте перевірені курси. Зараз спустити частину бюджету на навчання дуже просто. Потрібно ретельно вибирати курси та тренінги. Поспілкуйтеся зі знайомими, почитайте відгуки, загугліть особистість спікера або компанії, яка проводить навчання. Не поспішайте – вчитися ніколи не пізно.

Податки

Відкриємо завісу таємниці з приводу перевірок, штрафів і поборів. А точнішерозвіємо кілька міфів. Уявіть собі молодого підприємця, який ще вчора стояв біля верстата або працював в офісі, а сьогодні вже відкрив свій інтернетмагазин. Розібратися в законодавстві і відразу почати все робити правильно і законно для нього просто нереально. Навіть не маючи злого умислу, він буде помилятисяпросто по недосвідченості.

Податкова, законодавча та правова база не дуже зрозуміла і зручна для малого бізнесу, це факт. Все заточене під надмірний контроль. Про кожному русі потрібно десь відзвітувати, комусь повідомити, когось повідомити, узгодити.

Але грати за цими правилами все одно доведеться – щоб не платити штрафи, не ходити по судах та інстанціях, а то і зовсім позбутися бізнесу. Робота за чорними схемами поступово йде в минуле, поступаючись місцем легальному підприємництву.

Штрафи можна оскаржити. Взагалі, навіть є норма, відповідно до якої попередження за деякі порушення, якщо воно вчинене вперше. І якщо ви впевнені, що штраф виписаний незаконно і можете це довести, сміливо подавайте скаргу в суд.

В процесі роботи потрібно подавати податкові декларації і сплачувати податки, відсилати звіти і робити відрахування в фонди. На всі ці речі даються конкретні терміни. Не встиг – заплати штраф, пені та судові витрати. Тому краще все робити вчасно.

А тепер уявіть, чи реально все це вивчити самостійно, нічого не упустити і не забути? Для новачка, швидше за все, немає. Тому є непоганий варіант – найняти бухгалтера. Але не на повну ставку, а на аутсорс. При такому розкладі фахівець буде вести вашу бухгалтерію і робити багато чого з перерахованого вище.

Залучайте інвестиції

Одна з головних головних болів підприємця – початківця- де взяти гроші на здійснення проекту. Навіть якщо почати працювати з дому, без найманих працівників і оренди приміщень, кошти все одно потрібні – на закупівлю першої партії товару, оплату логістичних служб і так далі. Крім того, потрібна фінансова подушка, якщо ви все-таки звільнилися. Де взяти на все це гроші:

 • накопичити. Якщо зарплата на основний поки роботи дозволяє – зберіть хоча б якусь суму. Нехай це буде небагато, зате в подальшому, коли ви почнете рахувати кожну копійку, ці гроші знадобляться;
 • взяти кредит в банку. Знову ж, простіше це зробити поки працюєш офіційно – ми вже писали про це. Але пам’ятайте, що йдете на ризик – якщо прибутку не буде, платити кредит буде нічим;
 • знайти інвестора. Тут є маса варіантів. Можна звернутися до знайомих успішним бізнесменам – можливо, хтось із них зацікавиться вашим проектом. Можна зареєструватися на профільних ресурсах, де інвестори шукають, куди вкласти свої гроші, а підприємці – інвесторів. Іноді інвестори самі знаходять вас і пропонують вкластися в проект. Правда, таке буває рідко і в основному стосується розкручених проектів. Головне пам’ятати: мета інвестора зробити так, щоб ви заробляли для нього гроші. А не навпаки. Тобто доведеться ділитися;
 • звернутися до родичів, знайомих і друзів. Малий бізнес на те і малий, що не передбачає великих вкладень. Зазвичай мова йде про шестизначні суми – до мільйона рублів. Це не ух які гроші – цілком можливо, що ваша бабуся зібрала пристойну суму, яка лежить в панчосі без діла.

Розробляємо бізнес-план і стратегію

Ви успішно пройшли через попередні етапи: зібрали гроші, вибрали формат роботи, розібралися з бюрократичними процедурами. Можна починати. Стоп, не можна починати, не склавши докладний бізнес-план! Бізнес – це не тільки палаючі очі, геніальні ідеї і молодечий запал. Це ще й нудьга у вигляді таблички Eksel, де записані всі витрати на запуск проекту, термін окупності, рентабельність та інші справи.

Бізнес-план – це кошторис, фінансове серце майбутнього проекту. З документа наочно повинно бути видно, куди і скільки піде грошей, на що їх вистачить, в який момент все може просісти і так далі. Але якщо з витратами розібратися цілком реально – досить продумати всі витрати до дрібниць, то з можливим прибутком справа значно складніша. Ніхто не скаже навскидку, як підуть справи в самому початку. Скільки буде замовлень, які товари будуть популярними, а які ні – можна тільки гадати.

Хтось у залі зараз засміявся і думає, що ми пишемо повна маячня. Безперечно, для серйозних проектів прогнозування – це основа основ. Простий офісний працівник, відкриваючи перший бізнес, може лише приблизно уявляти, як піде справа, і швидше за все, буде коригувати все на ходу.

Порахуйте, скільки потрібно грошей кожен місяць. Врахуйте всі: витрати на закупівлю товару, оплату праці працівників, кредити, оренду. Вийде якась сума – точка беззбитковості. Нехай це буде 100 тисяч гривень. Її слід поділити на число днів у місяці. Вийде виручка, яку ви щодня повинні витягувати. У нашому випадку це 3333.33 гривні, якщо в місяці 30 днів. Якщо в день продавати на цю суму, ви працюєте, що називається, “в нуль” – тобто виручка покриє витрати.

А тепер дивіться на продажу. У разі якщо денна виручка складе не 3333,33 гривень, а менше – значить, в кінці місяця підуть збитки і нічим буде розплачуватися з персоналом, платити оренду, кредити та інші платежі. Треба щось робити: чи коригувати ціни, посилювати рекламу і просування, думати над залученням клієнтів.

Купівля готового бізнесу

Якщо оперувати великими числами, то більшість продаваних бізнесів збиткові. Господарі, зрозуміло, будуть стверджувати зворотне – мовляв, все добре, а продаю тому, що переїжджаю в інше місто, міняю сферу діяльності, втратив інтерес і так далі. Не вірте. І вже тим більше не піддавайтеся синдрому дружини алкоголіка, яка думає, що виправить свого безглуздого чоловіка. А минулі дружини не виправили, тому що дурепи і він їх не так любив. З бізнесом те ж саме – якщо у минулого власника не вийшло підняти його на ноги, не варто плекати ілюзій, що вийде у вас, тому що ви розумніші і просунуті.

Замислюватися над покупкою готового проекту варто тільки в одному випадку – якщо ви і справді впевнені в його працездатності. Наприклад, інтернет-магазин продає ваш хороший знайомий або друг і ви точно знаєте причину продажу.

Фінансова подушка

Тримайте гроші про запас. Хоча б в розмірі половини інвестицій. Це називається операційним капіталом. Він потрібен на непередбачені витрати і покриття витрат при нестачі оборотних коштів. Подушка потрібна в обов’язковому порядку – це ваша страховка від непередбачених випадків.

Штраф від перевіряючих органів, терміновий ремонт обладнання, суди, підвищення комунальних платежів – все це здатне пробити величезну дірку в бюджеті, яку потрібно чимось заткнути. Погано те, що передбачити такі ситуації неможливо, а вона обов’язково настане.

Ще подушка потрібна на покриття витрат в перший час. Пам’ятайте, ми говорили про те, що виручки спочатку може не вистачати? На оренду, зарплату, комуналку. Тут теж допоможе фінансова подушка. Без такої страховки навіть не починайте.

Звичайно, в одній статті важко вмістити всі поради, які допомогли б бізнесменам. Про це можна написати цілу книгу, де кожна рада буде розглянуто в окремому розділі. Але мета цієї статті в іншому. Їй ми хотіли створити у підприємця потрібний настрій, допомогти відкинути страхи і подолати сумніви. Сподіваємося, нам це вдалося. Удачі в нелегкій, але цікавій та захоплюючій справі!


Схожий матеріал: Професія “Підприємець”: Особливості, унікальність та перспективність професії

Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *