Google купує виробника розумних годинників

Смарт годинники FitBit

1 листопада 2019 року компанія Google оголосила про велику угоду: за $2,1 млрд вона повністю викупила бізнес виробника аксесуарів — компанію Fitbit.

Компанія Fitbit — приклад того, як колись успішний бізнес може практично зникнути всього за кілька років. На IPO виробник переносних пристроїв (розумні годинники і браслети) вийшов 17 червня 2015 року за ціною $20 за акцію. Незабаром вони коштували $50 за акцію, а капіталізація піднялася до $4 млрд.

Компанію заснували в 2007 році, і вона була однією з небагатьох, хто рік за роком випускав якісний продукт, що користується попитом. До 2012 року, коли ринку переносних пристроїв по суті все ще не було, компанія вже продала 1 млн пристроїв, а за 2013-й їх число виросло вчетверо — до 4,5 млн гаджетів. У 2014-му компанія продала вже 10,9 млн пристроїв. Для успішного IPO причин не було.

У той час Fitbit домінувала на ринку. В 2015-му, коли компанія вийшла на біржу, вона залишалася лідером. Представлений продукт Apple не здавався загрозливим: Apple Watch коштували значно більше, тоді як продукти Fitbit залишалися в більш доступній ціновій категорії.

Розумні годинники FitBit

Причина продажу

Проблема була в тому, що Fitbit почала конкурувати не тільки з Apple, але і з іншими компаніями. Побачивши попит на «розумні» браслети в наступні роки ряд китайських компаній випустили супер дешеві продукти за пару десятків доларів, які швидко знайшли попит. У той же час, Fitbit взялася конкурувати не з ними, а з Apple Watch, випускаючи на ринок схожі продукти. Інвестори такий вектор розвитку не оцінили: вже з 2016 року акції компанії опустилися до позначки в $20 за штуку і ніколи не піднімалися вище.

В той час, як продажі Apple Watch росли, результати Fitbit залишалися практично на місці: близько 15 млн одиниць щорічно всі наступні після IPO роки. У 2017 році Apple вже продала під 20 млн Apple Watch, в 2018-му — під 35 млн штук, а в 2019 очікуються поставки на рівні 55 млн штук. Зараз саме Apple є виробником номер один годинників у світі.

На тлі негативних результатів Fitbit квартал за кварталом втрачала в капіталізації та вартості акцій. Як результат на слабкий розвиток компанії та її показники, вартість однієї акції опускалася нижче $3 за штуку.

За даними інсайдерів, вже на початку 2019 року Fitbit почала шукати покупця. За попередніми даними, покупцем могла стати компанія Facebook. Капіталізація виробника «розумних» пристроїв була нижче $1 млрд — рівно стільки і запропонував Цукерберг. Але угода не відбулася: на тлі чуток про продаж вартість акцій поповзла вгору.

Угода на  мільярд

Експерти зазначають, що угода вигідна для обох сторін. Акціонери Fitbit отримають щедру винагороду, керівництво — бонуси. Але головне, компанія не зникне і не збанкрутувати: тепер вся команда буде працювати на благо Google. Більше того, не маючи залежно від акціонерів, які могли раніше тиснути на компанію, Fitbit зможе довше працювати над новими продуктами, а мільярди доларів Google дозволять більше інвестувати в R&D.

Для Google ж угода — повноцінний шанс вступити в конкурентну боротьбу з Apple на ринку переносних пристроїв. Компанія поки продає сильно менше смартфонів Pixel в порівняння з Apple і її iPhone, але багато хвалять пристрою, наприклад, камери. У компанії розуміють, що шанс отримати прибуток на інших ринках у неї також є,

До того ж, ринок переносних пристроїв все ще молодий і досить перспективний. У Google під нього є спеціальна операційна система Wear OS, але значущих пристроїв на ринку практично немає, або вони дуже дорогі для пересічного покупця. У компанії впевнені, що придбання Fitbit дозволить використовувати найкраще від кожної компанії: залізо Fitbit і операційну систему Android (у Fitbit є свій софт, але його замінять).До того ж, для Google важливо, що Fitbit – не просто рядовий виробник «розумних» браслетів, а компанія зі своїми патентами і розробками, в тому числі для користувачів, які захоплені спортом.

У компаніях не приховують, що зараз основний конкурент – Apple Watch. Тому, серед іншого, будуть запускатися функції для моніторингу здоров’я, а все нові гаджети, незважаючи на приналежність Google, також працюватимуть з iOS. Для Apple продажу Apple Watch і AirPods – тепер уже великий бізнес, заробити на цьому полі хочуть все.

Що загрожує угоді

Незважаючи на публічну заяву Google про покупку бізнесу Fitbit і згоду акціонерів / керівництва виробника носяться пристроїв на продаж – угода може не відбутися. Вся справа в регуляторах.

Як пише Washington Post, чиновники в США побоюються постійного зростання великих технологічних компаній, на кшталт Google і Facebook, тому зараз до них залучено особливу увагу. І є підозра, що угоду можуть не схвалити. Причина: Fitbit збирає «чутливі» дані користувачів (здоров’я, фізичний стан), до яких Google отримає доступ. У компаніях запевняють, що продавати цю інформацію ніхто не буде, але в Google погодилися виплатити Fitbit $ 250 млн, якщо угода зірветься.

Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *