Чому і чим хворіють каштани?

Всихання каштанів - Де в зт

На деяких вулицях Житомира осінні пейзажі можна було спостерігати ще два місяці тому. Причиною тому є геть висохле листя каштанів. На жаль, таке явище відбувається вже не перший рік. Містяни описують його як якусь хворобу дерев.  Спробуємо розібратись в чому корінь проблеми та чи існують шляхи її вирішення.

Шкідник

Виявляється, причиною хвороби каштанів є комахи, яким власне і дали відповідну назву:

Каштанова мінуюча міль це мініатюрна совка, яка вперше була виявлена  в Македонії в 1985 році. З того часу вона швидко поширилася по всій Європі. В даний час личинка цього мінера завдає значної шкоди  деревам  кінського каштана і кленам.

Найбільш очевидні пошкодження проявляються у вигляді “мін”, які виробляють личинки. Вони досягають такого поширення, що міни перетинають одна одну і призводять до побуріння листя, що в результаті веде до їх передчасного старіння і осипання. У літній період уражені рослини запасають менше поживних речовин і будуть гірше розвиватися в наступному році. Ослаблення уражених рослин робить їх більш уразливими до інших хвороб і шкідників.

Каштанова міль

Совка має довжину 5 мм і блискучі, яскраво коричневі передкрилки з тонкими сріблястобілими смужками. Кожна самка відкладає близько 2030 яєць на верхній стороні листа. Після виходу з яєць молоді личинки виїдають ходи в тканині аркуша і, таким чином, формують міни. Після досягнення зрілості личинка обертається в лялечку в шовковому коконі всередині міни листа. Каштанова міль зимує в стадії лялечки всередині листя, які обпадають на землю. Кількість поколінь за один рік варіює від 5 в країнах Південної Європи, до трьох в Центральній Європі і до двох в Північній Європі, що явно вказує наскільки число поколінь залежить від клімату.

Нанесена гусеницями шкода виражається, зокрема, в тому, що пошкоджені крони каштана не забезпечують деревам достатнього накопичення поживних речовин, що взимку призводить до вимерзання. Якщо не відбувається повного вимерзання, сильно пошкоджені міллю дерева навесні погано розпускаються, а окремі гілки всихають. На ослаблених деревах, як правило, поселяються інші шкідники, які пошкоджують листя, пагони, стовбури, а також розвиваються грибні інфекції.

Масштаби проблеми

Сухі каштани - Де в ЗТ
Кінець липня – листя вже повністю висохло і осипається

Внаслідок пошкодження  мінуючою міллю каштани, які складають в багатьох районах Європи основу міського озелененіння втрачають природний декоративний вигляд, що представляє серйозну проблему для служб, які займаються парковим дизайном.

Комахи завдають настільки серйозної шкоди посадкам звичайного кінського каштана в Європі, що подекуди (наприклад, в ряді районів Німеччини) ставлять під сумнів доцільність подальшого культивування цього дерева в містах.

Листок каштану

Якщо каштани уражаються міллю кілька років поспіль, вони, як правило, гинуть. Однак навіть якщо вони виживають, естетичний збиток настільки серйозний, що в багатьох європейських містах муніципалітети вже вживають заходів по заміні звичайного кінського каштана на інші, більш стійкі до шкідників види каштанів або інших дерев. На це витрачаються досить великі суми, наприклад, заміна 80% каштанів в Берліні оцінюється приблизно в 300 млн євро.

Боротьба

Каштани та інші дерева - Де в ЗТ
Початок вересня. Каштани контрастно виділяються на фоні інших дерев

Через досить прихований спосіб життя личинок вести боротьбу з мінуючою міллю вкрай складно. Сьогодні вчені запропонували системно вводити в стовбур дерев ін’єкції  інсектициду. Це досить складна процедура, що вимагає особливої ​​кваліфікації. Лікуванням каштанів від шкідників ін’єкціями або методом обприскування інсектицидами мають займатися фахівці.

Відомо також, що з міллю та її личинками цілком непогано справляються різні комахи (клопи і жуки), павукоподібні і птиці. Синиці і горобці викльовують личинки з листя. Однак, великої ймовірності, що тваринний світ самостійно впорається з проблемою, на жаль немає. Досить згадати ситуацію з колорадським жуком, адже він теж був до нас завезений.

Також для боротьби з нею останнім часом стали застосовувати комаху наїзника-трихограму. Ця комаха відкладає свої яйця в личинку молі , в результаті чого личинка гине.

Що ще варто відзначити. Мінуюча міль любить каштани, але не всі види. Наприклад, кінський каштан м’ясо-червоний Aesculus hippocastanum, а також гібрид кінського каштана Aesculus pavia для молі отруйні. Це показує високу ефективність селекційної роботи, на основі якої міста можна засадити стійкими до ураження молі видами каштана. На жаль, зараз цей процес тільки в зародку.

Місцевий винахід

Група вчених Житомирського Національного агроекологічного університету створила власний засіб боротьби з каштановою міллю,

Як розповів завідувач кафедри захисту рослин ЖНАЕУ, доктор сільськогосподарських наук Михайло Ключевич, в даний час препарат проходить процедуру патентуванняКрім того, необхідна дорога процедура його реєстрації в УкраїніТільки після цього його можна буде виготовляти і застосовуватиАле для цього ще потрібно добути кошти.

Дієвий засіб проти каштанової молі, що перевершує, за попередніми даними, закордонні аналоги, вже вдало синтезованоВін не токсичний для бджіл, і не вбиває саму міль, а лише відбиває бажання відкладати яйця на листя каштанівНайголовніше – препарат діє довго, не один рікІ можна врятувати всі 2700 каштанів ЖитомираАле лише після отримання патенту та реєстрації.

Так що, не варто виключати, що винахід житомирських науковців може раптом стати німецьким, американським або, наприклад, французьким продуктом, якщо у тамтешнього бізнесу знайдуться кошти на оплату бюрократичних процедур, організацію виробництва і просування цього дуже потрібного всій Європі продукту.


Дивіться інші матеріали:

Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *